ویژگی نیمکت های پارکی - لیدوما

ویژگی نیمکت ‎های پارکی از نظر زیباسازی و مقاومت

استراحت کردن در مکان‎های عمومی نکته بسیار مهمی محسوب می‌شود. بسیاری از افراد از جمله پیرمردان و پیرزنان، جوانان و کودکان در پارک‎ها از نیمکت پارکی استفاده می‌کنند و بر روی آن می‌توانند از فضای زیبای پارک لذت ببرند. برای دانشجویان و افرادی که اهل مطالعه در فضای باز باشند، این نیمکت‎ها گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. این نیمکت‎ها قابلیت استفاده در فضای باز را برای افراد مختلف فراهم می‌کند. بسیاری از افراد اوقات فراغت خود را در پارک‎ها و نشستن بر روی این صندلی‎ها می‌گذرانند. صندلی پارک در انواع مختلفی ساخته و تولید می‌شود و در دو مدل با پشت و بدون پشت وجود دارد که اصولا در پارک‎ها نیمکت‎هایی که دارای پشتی هستند را بیشتر استفاده می‌کنند و مدلی که پشتی ندارد، بیشتر جنبه زیبایی دارد. نیمکت پارک، یک صندلی با طول زیاد است که این قابلیت را دارد که چند نفر روی آن بنشینند. جنس این نیمکت‎ها چوبی و در بعضی موارد فلزی، سنگی و ... است. بسیاری از این نیمکت‎ها، قابلیت جابجایی دارند و می‌توان آن‎ها را جابجا کرد.


نیمکت‎ های پارک به عنوان مکان‎های نشیمن در پارک‎های عمومی تعیین شده‌اند و با توجه به ظرفیت افرادی که می‌توانند بر روی آن قرار بگیرند متفاوت هستند. نیمکت پارک اغلب یک قطعه نادیده گرفته از مبلمان شهری است. اما این نیمکت‎ها بسیار کاربردی است و باید توجه ویژه‌ای به آن شود. نیمکت پارک برای خیلی‎ها سمبل دوستی است. از آن در جامعه به عنوان فضای برگزاری جلسات دوستانه استفاده می‌شود و همچنین مکانی برای نشستن و صحبت کردن است. از صحبت در رابطه با مسائل اجتماعی گرفته تا گفتگوهایی درباره هواشناسی و ...، نیمکت پارک سال‎ها است که افراد را گرد هم می‌آورد.

چرا نیمکت پارک بسیار مهم است؟

تحقیقات جدید نشان داده است که نیمکت‎های پارک عاملی برای پویایی جوامع ما است. نیمکت پارک نه تنها برای ترغیب شما به بیرون رفتن کاربرد دارد، بلکه سادگی آن به شما این امکان را می‌دهد تا از محیط طبیعی خود نیز استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود با گذراندن حداقل نیم ساعت زمان در طبیعت می‌توانید استرس را به میزان چشمگیری کاهش دهید و یا با خوردن ناهار خود بر روی یک نیمکت پارک، می‌توانید روحیه خود را بهبود ببخشید، در نتیجه تمرکز و بهره وری را در محل کار افزایش می‌دهید. چه کسی فکرش را می‌کند چنین قطعه ساده ای از مبلمان شهری بتواند چنین تأثیرگذاری داشته باشد؟
وجود صندلی در فضای باز نه تنها استرس در افراد را کاهش می‌دهد بلکه می‌تواند زندگی افراد سالمند را نیز بهبود بخشد. سالمندان بیشتر و بیشتر از بیماری‎های روانی رنج می‌برند و طبق آمار 28٪ از زنان بالای 65 سال مبتلا به افسردگی هستند. افسردگی در افراد مسن نتیجه بسیاری از عوامل مختلف است که یکی از فاکتورهای اصلی آن انزوا است. تنهایی می‌تواند باعث استرس بیش از حد بر روی بدن شود و این می‌تواند منجر به بیماری‎های مزمن از جمله نارسایی قلبی شود! با این حال، افراد مسن با نشستن روی نیمکت‎های پارک می‌توانند با افراد همسن خود ارتباط برقرار کنند. بنابراین آنها را قادر می‌سازد تا برای خود زندگی دوستانه‌ای بسازند. ناگفته نماند که داشتن مکانی برای نشستن به افراد مسن امکان می‌دهد تا در هنگام پیاده‌روی بتوانند استراحت کنند.


اگرچه اولین کاربرد نیمکت پارک، نشستن بر روی آن است، اما در واقع می‌تواند برای بهبود تناسب اندام نیز استفاده شود. داشتن مکانی برای استراحت در بین تمرین‎ها باعث می‌شود افراد بیشتر به ورزش پیاده‌روی یا دویدن بپردازند. این امر به این دلیل است که احساس می‌کنند می‌توانند اهداف قابل دستیابی را برای خود تعیین کنند. نیمکت‎های پارک بسیار متنوع هستند و شما می‌توانید از آن حتی برای صرف ناهار استفاده کنید. همه باید از یک فضای استراحت در پارک و در فضای باز یا فضای سبز بهره ببرند و داشتن نیمکت‎های متعدد و مناطق مختص به نشستن، به همه این امکان را می‌دهد که از مزایایی بودن در فضای آزاد جامعه لذت ببرند.


کاربرد نیمکت و صندلی در طراحی فضای باز منازل

نزدیک به فصل بهار که می‌شوید لازم است که فضای باز خانه خود را برای سپری کردن اوقات خوش خود آماده کنید زیرا در این زمان موقعیت مناسب برای لذت بردن از هوای تازه و بدون ترس از سرما را خواهید داشت. هنگامی‌که به باغ خود می‌روید و به سمت گیاهان تمایل پیدا می‌کنید، نباید فراموش کنید که می‌توان با نشستن در کنار این منظره دلنشین از آن بهره برد. استفاده از نیمکت در فضای باز برای لذت بردن از نور طبیعی آفتاب، خواندن کتاب، لذت بردن از یک فنجان قهوه یا حتی برای خیره شدن به ستاره‎ها ایده عالی است.
در حالی که بازار دارای طیف گسترده‌ای از نیمکت‎های فضای باز است، انتخاب یک قطعه یا طرح مناسب برای شما بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین ممکن است با خرید یک نیمکت نامناسب پول خود را هدر داده و یا به راحتی دلخواه خود نرسید. پس بهتر است قبل از اقدام به خرید نیمکت فضای باز، راهنمایی ما در ادامه مطلب را حتما بخوانید.

هنگام خرید نیمکت مختص به فضای باز به چه عوامل و ویژگی‎هایی باید توجه کنید؟

در نظر گرفتن فضای موجود

در ابتدا باید فضای مورد نیاز برای قرار دادن نیمکت را در نظر بگیرید. آیا این فضا بزرگ است یا کوچک؟ چه میزان از فضای باغ خود را می‌خواهید به نیمکت اختصاص دهید؟ این اندازه‎ها را بررسی کنید و در نهایت با توجه به فضای موجود، طرح و اندازه نیمکت‎ها را مطابقت داده و جلوه باغ خود را تجسم کنید.


مواد مورد استفاده در ساخت نیمکت

نیمکت‎ها با مواد مختلفی ساخته می‌شوند که در کیفیت و مقاومت آنها نقش دارد. در کنار مواد مورد نیاز، استانداردهای تعریف شده در ساخت این صندلی‎ها مهم هستند. یکی از مواد ساخت نیمکت‎ها، آلومینیوم است که اصولا از این ماده در ساخت نیمکت‎های فضای باز و اماکن تفریحی و استادیوم‎ها استفاده می‌شود. استفاده از آلومینیوم باعث می‌شود نیمکت‎ها بسیار سبک باشند و به راحتی بتوان آنها را جابجا کرد و همچنین از نظر اقتصادی باصرفه هستند.
یکی دیگر از مواد استفاده شده در ساخت نیمکت‎های پارک بتن است که اگر نیمکت‎ها از بتن ساخته شوند، در هر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم هستند. اما دیگر نمی‌توان آن‎ها را جابجا کرد. فایبر گلاس نوعی دیگر از نیمکت‎ها است که دارای ماندگاری بالایی است و همچنین در رنگ‎های مختلف وجود دارد.
نیمکت‎های آهنی یا فلزی نوعی دیگر از صندلی‎ها هستند که دارای مقاومت بالایی بوده و در رنگ‎های مختلفی طراحی می‌شوند. ترموپلاستیک یک نیمکت با یک روکش سازگار با محیط زیست طراحی شده است. نیمکت‎های ترموپلاستیک در مراکز مختلفی مانند مدارس، پارک‎ها، فضاهای تفریحی و ساختمان‎های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد بر خلاف سایر روکش‎های فلزی قابلیت ترمیم شدن و تعمیر شدن را دارند. نیمکت‎های چوبی متداول‌ترین ماده‌ای است که برای ساخت نیمکت‎های پارک کاربرد دارد. برای نگهداری این نیمکت‎ها باید آنها را با موادی که حشرات را از آن دور می‌کند ضدعفونی کرد. جنس این چوب‎ها اصولا از چوب کاج بلوط و چوب ماهون یا چوب ساج است.


• چوب اگر به دنبال داشتن سبکی کاملاً طبیعی در فضای باز هستید، چوب می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. برای چوب‎های مرغوب که در نیمکت پارک یا فضای باز استفاده می‌شوند، به دنبال آنهایی باشید که از چوب‎های وسط قلمه ساخته شده و دارای رگه ثابت هستند.
بهترین نوع چوب برای نیمکت فضای باز شامل موارد زیر است:
سرو طبیعی یا کاج، چوب ساج و چوب طبیعی

• فلز دقیقاً مانند چوب، باید در نظر بگیرید که نیمکت فلزی در برابر هوای سخت چگونه خواهد بود. همچنین باید فضای ظاهری آن را مطابق با ظاهری که می‌خواهید در فضای بیرونی باشد مطابقت دهید.
بهترین نوع فلز برای نیمکت فضای باز شامل موارد زیر است:
آلومینیوم اکسترود شده، آلیاژ آلومینیوم و آهن زینتی

• مواد دیگر به غیر از انواع نیمکت چوب یا فلز در فضای باز، همچنین چند ماده دیگر وجود دارد که به دلیل محبوبیت روزافزون، قابل ذکر است:
حصیری: نیمکت‎های حصیری، از چوب بامبو، درخت مو یا گیاهان پایا تهیه می‌شود و فقط برای استفاده در ایوان یا هر منطقه پوشیده دیگر در خارج از منزل ایده‌آل است.
رزین یا پلاستیک: نیمکت‎های ساخته شده از رزین یا پلاستیکی سبک، مقرون به صرفه، با دوام و نگهداری آنها آسان است.


مبلمان شهری و نقش آن در ایجاد رفاه برای افراد

یک تعریف ساده از مبلمان شهری می‌تواند این باشد: مبلمان شهری به مبلمان موجود در فضاهای عمومی یا محیط شهری، به عنوان مثال نیمکت‎های پارک اشاره دارد. این نوع مبلمان غالباً به دلیل ماهیت فضای موجود در آن و کارکرد آنها، در جای خود ثابت یا نیمه ثابت هستند. امروزه در شهرهای مختلف امکاناتی قرار داده شده است.
مبلمان شهری و تاثیر آن در زیباسازی شهرها بسیار مهم است. انتخاب درست آن، به فرهنگ و اصالت شهرها بستگی دارد. مبلمان شهری تاثیر بسیار زیادی در ظاهر شهر می‌گذارد و هویت آن شهر محسوب می‌شود. مبلمان شهری شامل بسیاری از عناصر در فضای شهری می‌شود. محل قرارگیری چراغ‎ها، فضای سبز و ... از طراحی ‎های مبلمان شهری محسوب می‌شود.
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276