تجهیزات آموزشی لیدوما

تاثیر فناوری نوین در تجهیزات آموزشی

فناوری هدیه خداوند است. شاید فناوری یکی از بزرگترین هدایای خداوند باشد. فناوری مادر تمدن‌ها، هنرها و علوم است. فناوری مطمئناً روش زندگی ما را تغییر داده است. این امر جنبه‌های مختلف زندگی و تعریف مجدد زندگی را تحت تأثیر قرار داده است. بدون شک فناوری در هر حوزه زندگی نقش مهمی ایفا می‌کند. به لطف فناوری می‌توان چندین کار دستی را به صورت خودکار انجام داد. همچنین، بسیاری از فرآیندهای پیچیده و مهم با سهولت و کارآیی بیشتر با کمک فناوری مدرن قابل انجام است. به لطف کاربرد فناوری، برای بهتر شدن زندگی تغییر کرده است. فناوری باعث تغییر انقلابی در حوزه تجهیزات آموزش شده است. اهمیت فناوری در مدارس را نمی‌توان نادیده گرفت. در حقیقت، با شروع رایانه‌ها در آموزش، انتقال دانش به معلمان و دستیابی دانش‌آموزان آسان‌تر شده است. استفاده از فناوری باعث شده فرایند تدریس و یادگیری از همه لذت بخش‌تر شود.


مقدمه عصر قرن بیست و یکم غالباً به عنوان عصر تکنولوژی تلقی می‌شود. امروزه فناوری نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند. این به عنوان پایه رشد اقتصادی شناخته می‌شود. اقتصادی که از نظر تکنولوژی ضعیف است، هرگز نمی‌تواند در سناریوی امروز رشد کند. دلیل این امر این است که فناوری کار ما را بسیار آسان‌تر و وقت کمتری را از ما می‌گیرد. تأثیر فناوری را می‌توان در هر زمینه ممکن احساس کرد که یکی از این زمینه‌ها آموزش که توسط تجهیزات آموزشی فراهم شده است.


فناوری نوین در آموزش و پرورش

با توجه به آخرین دیدگاه‌ها مبنی بر اینکه دانش‌آموزان امروزی دقیقا چگونه ترجیح می‌دهند از فناوری استفاده کنند و چگونه یادگیری آن‌ها در استفاده از فناوری تأثیر می‌گذارد، مشخص شده است که استفاده از فناوری و ابزارهای مدرن تجهیزات آموزشی، یادگیری و تعامل دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد. آن‌ها همچنین با کمک فناوری در تجهیزات آموزشی، آموزش را بسیار تعاملی‌تر و همچنین جالب‌تر می‌بینند. انتقال دانش به وسیله تجهیزات آموزشی نوین بسیار آسان و راحت و همچنین مؤثر می‌شود. این بدان معنی است که ذهن ما در هنگام کمک به استفاده از فناوری‌های نوین، هر بخشی از زندگی، سریع‌تر کار می‌کند که در اینجا ما در مورد آموزش صحبت می‌کنیم. اتکا و وابستگی به چنین نوآوری که زندگی را به آسانی و آسوده سفر می‌کند، این روزها حتی در مدارس، دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها کاملاً اجتناب‌ناپذیر است. دانش‌آموزان امروز می‌توانند از روش‌های زیر از فناوری استفاده کنند:


اتصال به اینترنت و اتصال شبانه‌روزی

در طی دهه گذشته، اینترنت در بسیاری از مناطق دارای اهمیت فراوانی بوده است. اهمیت آن در دنیای آموزش و پرورش هرگز نمی‌تواند تضعیف شود. با وجود احتمال کلاهبرداری و اشکالاتی، استفاده از اینترنت مانند یک نعمت برای دانشجویان و دانش‌آموزان است. امروزه اینترنت وسیله‌ای است که تقریباً در هر جستجویی که ما استفاده می‌کنیم وجود دارد. از تلویزیون گرفته تا کنسول‌های بازی و تلفن‌های ما، اینترنت نقش موثری دارد. اینترنت به معنای واقعی کلمه در همه جا وجود دارد. استفاده از اینترنت به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا به راحتی چیزهای شگفت‌انگیزی پیدا کنند. آنها می‌توانند انواع مختلفی از کمک، آموزش و سایر مواد کمک کننده را پیدا کنند که می‌تواند برای بهبود علمی‌ و تقویت یادگیری از آن‌ها استفاده کنند.


استفاده از تصویر و پروژکتور

تصاویر همیشه نسبت به کلمات جذابیت زیادی دارند. استفاده از پروژکتورها و تصویرها برای کمک به یادگیری، شکل دیگری از کاربردهای عالی در تجهیزات آموزشی و فناوری است. موسسات برتر در سراسر جهان، برای حفظ یادگیری تعاملی و جالب، به استفاده و ارائه و پیش‌بینی‌های شگفت‌انگیز به واسطه پاورپوینت متکی هستند. استفاده فنی از قبیل پروژکتورها در مدارس و دانشکده‌ها می‌تواند سطح تعامل و علاقه را به درستی بالا ببرد و همچنین انگیزه یادگیری را نیز بهبود بخشد. دانش‌آموزان دوست دارند به جای خواندن کلمات، تصاویری جذاب و چیزی که باعث فکر کردم می‌شود را ببینند. بخشی از یادگیری نیز توسط تجهیزات آموزشی برتر بسیار مفید و کارآمد واقع می‌شود.

نقش سیستم‌های دیجیتالی در بخش آموزش

اگر در مورد دیجیتال و آموزش صحبت کنیم، آنگاه می‌توان گفت نفوذ رسانه‌های دیجیتال در بخش آموزش افزایش یافته است. این نفوذ منجر به اتصال شبانه‌روزی با دانش‌آموزان و تالارهای مختلفی شده است که برای انواع مختلفی از تکالیف یا کمک‌های درسی در دسترس هستند. با افزایش قدرت دیجیتال، برنامه‌های کاربردی بیشتری وجود خواهد داشت که به دانشجویان در توسعه و یادگیری کمک می‌کند.

مدارک آنلاین با استفاده از فناوری

مدارک آنلاین اکنون به یک پدیده بسیار رایج تبدیل شده است. افراد مایل هستند برای یادگیری و گواهینامه‌های خود دوره‌های آنلاین را بگذرانند. موسسات برتر برنامه‌های شگفت‌انگیز آنلاین را با استفاده از برنامه‌های مختلف و اینترنت ارائه می‌دهند. این مفهومی است که با پشتیبانی و آگاهی بیشتر، رو به رشد خواهد بود. سناریوی درجه آنلاین در سراسر جهان در بین دانشجویانی که کار می‌کنند و به دنبال برنامه‌های مطالعه انعطاف‌پذیر هستند، مشهور است.


اهمیت فناوری در تجهیزات آموزشی

نقش فناوری در زمینه تجهیزات آموزشی بر چهار اصل استوار است : 1- به عنوان بخشی از برنامه درسی
2- به عنوان یک سیستم تحویل آموزش
3- به عنوان ابزاری برای کمک به دستورالعمل‌ها
4- عنوان ابزاری برای تقویت کل فرایند یادگیری
در آینده؛ هدف از آموزش به سمت ایجاد حس کنجکاوی در ذهن دانش‌آموزان محقق می‌شود. استفاده از فناوری می‌تواند دانش‌آموزان را در درک و حفظ بهتر مفاهیم یاری کند.
استفاده نکردن از تجهیزات آموزشی سبب ایجاد موانعی در انجام امور می‌گردد که برخی از این موانع عبارتند از :
1- کمبود وقت
2- عدم دسترسی
3- کمبود منابع
4- عدم تخصص
5- عدم پشتیبانی


تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات به روی تجهیزات آموزش

در زمینه آموزشی، فناوری اطلاعات و ارتباطات پتانسیل افزایش دسترسی به آموزش و ارتقاء ارتباط و کیفیت آن را دارد. Tinio (2002) ادعا كرد كه فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق کسب و جذب دانش و معلمان و دانش‌آموزان از طریق ارتقا تأثیر فوق‌العاده ای دارد:

یادگیری فعال:

ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات برای محاسبه و تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده برای معاینه و همچنین گزارش عملکرد دانشجویان دانش‌آموزان کاملاً رایانه‌ای شده و به راحتی در دسترس استعلام قرار می‌گیرند. برخلاف یادگیری بر حفظ یا یادگیری، مبتنی بر حافظه، مشارکت یادگیرنده را ارتقا می‌بخشد، زیرا دانش‌آموزان انتخاب می‌کنند چه چیزی را با سرعت یاد بگیرند و بر روی مشکلات موقعیت‌های واقعی زندگی کنند.


یادگیری مشارکتی

فناوری اطلاعات و ارتباطات تعامل و همکاری دانش‌آموزان و معلمان را بدون توجه به مسافتی که بین آنها وجود دارد تشویق می‌کند. همچنین این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا با افرادی از فرهنگ‌های مختلف کار کنند.
از این رو به صورت گروهی، به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی و همچنین آگاهی جهانی خود را ارتقا دهند. محققان دریافته‌اند که به طور معمول استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات منجر به همکاری بیشتر دانش‌آموزان در داخل و خارج از مدرسه می‌شود و بین دانش‌آموزان و معلمان رابطه تعاملی‌تری برقرار است.

یادگیری خلاقت

تولید تجهیزات آموزشی نوین موجب ایجاد انگیزه در آموزش می‌شود بنابراین تجهیزات آموزشی با یک هدف آموزشی معین طراحی و تولید می‌شود.

یادگیری یکپارچه:

فناوری اطلاعات و ارتباطات با از بین بردن جدایی مصنوعی بین تئوری و عمل برخلاف کلاس‌های سنتی که تأکید فقط جنبه خاصی را در بر می‌گیرد، یک رویکرد یکپارچه در تجهیزات آموزش و یادگیری را ترویج می‌کند.


یادگیری ارزشیابی:

استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای یادگیری دانش‌محور است و از طریق ویژگی‌های مختلف تعاملی بازخورد مفیدی را ارائه می‌دهد. فناوری اطلاعات و ارتباطات به دانش‎آموزان این امکان را می‌دهد که از طریق روش‌های جدید آموزش و یادگیری که توسط تئوری‌های ساخت‌گرایانه یادگیری پایدار هستند کشف و یاد بگیرند و نه اینکه دانش‌آموزان حافظه و یادگیری را حفظ کنند تجهیزات آموزشی نوین سبب ایجاد انگیزه و نگرش مثبت به یادگیری می‌شود.

تاثیر مثبت تجهیزات آموزشی

تحولات فناوری مانند دوربین‌های دیجیتال، پروژکتورها، نرم افزار آموزش ذهن، رایانه‌ها، ارائه Power Point ، ابزارهای تجسم سه بعدی، همه این منابع برای معلمان تبدیل شده‌اند تا به دانش‌آموزان کمک کنند تا یک ایده را به راحتی درک کنند و توسط تجهیزات آموزشی خاص و نوین انگیزه در یادگیری را فرهم می‌نمایند.
باید دانست که تجهیزات آموزشی نوین توضیح مفاهیم آموزشی و یادگیری را برای دانش‌آموزان سرگرم کننده و لذت‌بخش می‌کند. آنها می‌توانند بیشتر در کلاس شرکت کنند و حتی معلمان این فرصت را دارند که کلاس‌های خود را تعاملی‌تر و جالب‌تر برگزار کنند .

واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276