نیمکت پارکی مناسب - مقالات لیدوما

نیمکت پارکی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

نیمکت‌های پارکی به عنوان بخشی از اموال عمومی برای مردم محسوب می‌شود و تمامی افراد می‌توانند به طور آزادانه از آنها استفاده نمایند.
نیمکت‌های پارکی به عنوان یک منبع اجتماع برای سایر عموم کار می‌کنند. نیمکت‌های پارکی مکان‌هایی انعطاف‌پذیر و مقرون به‌صرفه هستند که بدون هیچ هزینه‌ای افراد می‌توانند وقت خود را بروی آنها سپری کنند.
این امر موردتوجه بسیاری از افراد و به ویژه برای افرادی که تا حد زیادی از سایر محیط‌های جمعی مانند کار، کافه‌ها، امکانات آموزشی یا اوقات فراغت به حاشیه رانده می‌شوند بسیار مهم است. نیمکت‌های پارکی با موقعیت‌های قرارگیری شلوغ، با تنهایی خسته‌کننده خانه در تضاد مثبت هستند.
فضای قرارگیری نیمکت‌های پارکی اجازه می‌دهد تا مردم به تعلق آزاد بپردازند، در جریان زندگی شهر قرار گیرند و در معرض دیدن و دیده شدن باشند.
طراحی نیمکت‌های پارکی و فضای عمومی برای محل‌های نشیمن بسیار مهم است. راحتی و دسترسی از ملزومات اساسی در یک فضای عمومی است. چیدمان نیمکت‌ها و مکان‌های مشترک با طیف وسیعی از امکانات باعث علاقه و مشروعیت بخشیدن به فضا‌های باز می‌شود. توانایی تجمع در گروه‌های بزرگتر توسط بسیاری از افراد ارزش دارد.

نشستن روی نیمکت‌ها در هر روز از سلامتی پشتیبانی می‌کند. کارهای روزمره با استفاده از فضا‌های باز این امکان را می‌دهد که مردم بتوانند مدت بیشتری را بیرون از خانه صرف کنند. مردم در استفاده از فضا‌های باز باید احساس امنیت کنند. فضا های باز اغلب با فراهم آوردن مکان هایی برای نشستن احساس امنیت و آرامش را برای افراد به وجود می آورند.
این فرصت‌های استراحت می‌تواند برای سلامت روان ترمیمی باشد و در صورت محدود بودن تحرک شخصی، از پیاده‌روی محلی پشتیبانی می‌کند.
نیمکت‌های پارکی بسیار حائز اهمیت هستند چرا که گذراندن وقت در خارج از منزل و تماس با طبیعت برای رفاه شخصی تأکید می‌کند.
نیمکت های پارکی امکان نشستن اصولی را در خارج از خانه برای افراد فراهم می نماید و باعث می شود تا فرد ساعات بیشتری را بتواند در خارج از خانه سپری کند . نیمکت‌های پارکی نقش بسزائی برای سلامتی روان هر شخص دارد و نیز نیمکت‌های پارکی عامل اصلی اتحاد در بین عموم مردم می‌باشد.
نیمکت‌های پارکی تاثیر بالقوه‌ای در تقویت روابط اجتماعی دارد و نیز استفاده از آنها سبب کاهش فکر و افکار پریشان در طی روز می‌شود و راحتی و آسایش را در یک محیط باز برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد.


خصوصیات تامل در نیمکت‌های پارکی

نشستن بروی نیمکت های پارکی سبب می شود تا از هوای پاک و تازه در فضای باز و همچنین از محیط اطراف نهایت لذت را ببریم ، استفاده از نیمکت های پارکی در یک محیط مناسب نیز باعث می شود تا فرد خاطرات خود را در ذهن تجسم سازی کند . طراحی نیمکت ‌های پارکی خاص متناسب با فضای باز موجود سبب می‌شود تا استفاده کننده ترس و دلهره و نگرانی‌های روزمره خود را فراموش کند.
اغلب در مکان باز، با وجود محیط‌های شلوغ شهری که توسط ترافیک، آژیرهای آمبولانس و همهمه‌ها، پچ پچ مردم در نزدیکی مشخص می‌شود اما با وجود طراحی نیمکت‌های پارکی خاص و متناسب با محیط که با درک طبیعی نیز همراه بوده است سبب می‌شود افراد استفاده کننده به یک آرامش درونی دست یابند.
افراد نیمکت‌نشین دلایل استفاده خود از نیمکت‌های پارکی را با عنوان "استفاده از هوای تازه و گرفتن آرامش" خلاصه کرده‌اند.


ارتباط بین استفاده از نیمکت‌ها و بهبود سلامت جسمی مانند کاهش احتمال چاقی یا بیماری قلبی کاملاً آشکار نیست. اساساً استفاده از نیمکت یک فعالیت بی‌تحرک است که اقلیت قابل توجهی نیز از این زمان برای استعمال سیگار یا نوشیدنی استفاده می‌کنند. با این وجود، حضور نیمکت‌ها از جنبه‌های دیگر باعث تغییر رفتار می‌شود. اهمیت نیمکت‌ها برای تشویق پیاده‌روی محلی به ویژه برای افراد سالخورده و معلولان به خوبی اثبات شده است و بر لزوم نشستن در امتداد مسیرها و همچنین در اماکن مقصد تأکید می‌کند. گروه سالمندان هر روز صبح برای بهبود وضعیت سلامتی خود قدم می‌زنند و سپس بر روی نیمکت‌های اطراف می‌نشینند تا علاوه بر استراحت یک گفتگو خوب داشته باشند. طراحی نیمکت‌های پارکی استراتژی‌های گسترده‌تری را دربر دارد که از جمله آنها می‌توان گفت برای کاهش انزوا و تنهایی افراد مسن ضروری است و به نظر می‌رسد که هر دو به طور فزاینده‌ای به سلامت جسمی و روانی افراد مسن آسیب می‌رسانند.


نیمکت‌ها در پارک‌های عمومی‌، به ویژه در نزدیکی اماکن بازی، با دعوت از والدین و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برای ماندن در خارج از خانه بیش از آنچه ممکن است در جایی برای نشستن اتفاق بیفتد، ضروری است.


هر کسی می‌تواند روی یک نیمکت به تنهایی بنشیند و برای این کار هیچ مانع مالی وجود ندارد و افراد کمی وجود دارند که از این رفتار و تنها بودن پیروی کنند. این امر موردتوجه بسیاری از افراد و به ویژه برای افرادی که تا حد زیادی از سایر محیط‌های جمعی مانند کار، کافه‌ها، امکانات آموزشی یا اوقات فراغت به حاشیه رانده می‌شوند بسیار مهم است. خانه‌ها معمولاً یک مکان کوچک، شلوغ یا خیلی شخصی هستند. ما با حمایت از طیف وسیعی از روابط و دوستی‌ های مهم، شاهد افزایش روابط و دوستی های بیشتری هستیم در واقع نیمکت های پارکی در یک فضای باز سبب کاهش تنهایی گردیده است.
به طور کلی ما چگونگی عملکرد نیمکت‌های پارکی را به عنوان یک منبع اجتماعی برای سه گروه اصلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم: مهاجران جدید، افراد بیکار و شاغلین. توجه به تأثیر گسترده بر بسیاری از ساکنان مناطق موردمطالعه ما نیز حائز اهمیت است. مردم معمولاً وقت زیادی برای گذراندن دارند اما پول زیادی برای صرف کردن ندارند.


بنابراین ملاقات و برقراری ارتباط با یکدیگر بسیار مهم است: اجتماع در پارک‌ها و اماکن عمومی منبع اصلی تعاملات اجتماعی برای افراد است. افراد در پارک‌ها، ساعاتی را در کنار یکدیگر می‌نشینند و موضوعات مختلف، به ویژه اخبار مربوط به امور جامعه و حوادث پیش آمده را با یکدیگر در میان می‌گذارند و همچنین با یکدیگر صحبت می‌کنند، مشکلات را به اشتراک می‌گذارند و راه‌حل‌های مختلف را می‌یابند. فضا‌های باز محوطه‌ایی مناسب برای ملاقات است زیرا در آن گروه‌های بزرگی از مردم قرار دارند.
افراد در پارک‌ها معمولا با دیگران تبادل نظر می‌کنند و مدت طولانی برای برقراری ارتباط در پارک‌ها سپری می‌کنند. افرادی که ساعات بسیاری را در فضا‌های باز سپری می‌کنند معمولا افرادی هستند که از کار بی‌بهره‌اند. غالباً، آنها با دوستان خود ملاقات می‌کنند و اغلب نوشیدنی می‌نوشند. بنابراین پارک به یک مرکز استراحتگاه باز تبدیل شده است و در آنجا افراد به معاشرت می‌پردازند.


در سراسر کشور بسیاری از والدین و سرپرستان کودکان از نیمکت‌های پارکی برای تماشای کودکان خود که در حال اسکیت یا بازی فوتبال و ... هستند استفاده می‌کنند. آنها به گفتگو با یک مادر دیگر که در محل زندگی خودشان سکونت دارند و برای تماشای بازی کودک خود به پارک آمده‌اند، می‌پردازند و از بازی کودکان خود با یکدیگر لذت می‌برند. برای بسیاری از افراد، نشستن روی نیمکت اجازه می‌دهد مکالمات "چهره به چهره خوب" که بدون واسطه است انجام پذیرد.

نیمکت پارک سنتی همانند استفاده از تخته سنگ‌ها و چوب‌ها و ... از نظر راحتی قوی است اما از نظر سازگاری ضعیف است.
طراحی صندلی که باعث می‌شود افراد بیشتری در گروه‌های مختلف و سیال با یکدیگر به گفتگو بپردازند مهم هستند. کارهای میدانی ما اهمیت سازگاری انعطاف‌پذیر صندلی‌های گروهی به ویژه برای نوجوانان، خانواده‌ها، مردان بدون اشتغال برخی از جوامع سیال را برجسته کرده است. انتخاب نیمکت‌های پارکی ساده‎ترین راه ممکن است و بدون کمترین هزینه‌ای در اختیار عموم قرار دارند.
اولین یا آخرین راه‌حل برای برقراری ارتباط بین افراد تا حد زیادی به کیفیت و طراحی مناطق باز بستگی دارد، اما امکان نشستن در کنار هم یک اولویت مهم و اساسی می‌باشد و سبب می‌شود تا تعاملات اجتماعی از کیفیت بهتری برخوردار باشد.


نتیجه گیری :
- استفاده از نیمکت های پارکی به عنوان ایستگاه هایی برای تردد افراد و استراحت کردن بکار می رود و یا برای نشستن و تماشای منظر و ایجاد یک گفتگو با افراد دیگر و در نهایت در درون یک پارک استفاده از نیمکت های پارکی برای نشستن و تماشا کردن بازی کودکان و ایجاد تعاملات اجتماعی بکار می رود .
- استفاده از نیمکت های پارکی در مکان هایی که عبور و مرور افراد مسن بیشتر است باید در فواصل کمتر قرار گیرند چراکه افراد مسن تر با طی نمودن مسیر های کوتاه تری خسته می شوند و نیازمند استراحت و رفع خستگی خود در فواصل زمانی کوتاه تری را دارند .
- نیمکت های پارکی صرفاً تنها در پارک ها استفاده نمی شود بلکه در هر فضای بازی که سایر عموم در آنجا عبور و مرور دارند می تواند قابل استفاده باشد مانند استفاده در فضای باز بیمارستان ها ، کلینیک ها ، آموزشگاه ها و موسسات و ...
- نیمکت های پارکی بسته به اینکه در چه مکانی قرار گرفته اند طراحی می شوند و باید کاملا هماهنگ با محیطی که در آن قرار می گیرند باشند چرا که طراحی هماهنگ نمیکت های پارکی با فضای باز موجود سبب ایجاد حس امنیت و آسایش در افراد استفاده کننده از نیمکت های پارکی می شود .
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276