صندلی‌های اداری و مدیریتی لیدوما
این مقاله در مورد چگونگی اطمینان از ایمنی و مناسب بودن صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی در محل کار توصیه می‌کند. همچنین اطلاعاتی مربوط به طراحی و انتخاب صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی را ارائه می‌دهد. این کار برای کسانی صورت می‌گیرد که مسئول سلامت و ایمنی در محل کار هستند. همچنین ممکن است برای کارمندان، تولیدکنندگان، طراحان، تهیه کنندگان و کاربران مبلمان صنعتی و اداری مفید باشد.

چرا صندلی در محل کار مهم است؟

امروزه بیشتر مشاغل مستلزم این است که افراد در حین کار بنشینند. این تا حدودی به دلیل افزایش سریع فناوری اطلاعات و مکانیزه شدن در تجارت و صنعت است. صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی نامناسب می‌تواند باعث شود افراد حالت‌های ناخوشایندی را اتخاذ کنند که می‌تواند منجر به ناراحتی، کمردرد و اختلالات اندام فوقانی شود. این ممکن است در قالب غیبت کارکنان، مطالبات احتمالی مدنی و تولید از دست رفته برای کارفرمایان باشد. افراد نیز برخی از هزینه‌ها را به صورت رنج و درآمد گمشده تحمل می‌کنند.

کاربرد صندلی در محل کار

کارفرمایان، خوداشتغال‌ها و افراد تحت کنترل در محل‌های غیرخانگی که به عنوان محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرند وظیفه کلی دارند تا از عدم امنیت صندلی‌ها اداری و مدیریتی اطمینان حاصل کنند و خطری برای سلامت کارمندان یا سایر افرادی که ممکن است از آنها استفاده کنند وجود ندارد.
کارمندان نیز وظایفی دارند، آنها موظف‌اند در حین کار، سلامت و ایمنی خود و دیگران را به خطر نیندازند.
در واقع کارفرمایان موظف‌اند صندلی‌های اداری را برای کارمندان و صندلی‌های مدیریتی مناسبی را برای مدیران هر بخش تهیه کنند که مناسب و ایمنی باشد. این باید‌ها نیازهای فرد و نیازهای کار را برآورده سازد.


برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی به کارفرمایان این امکان را می‌دهد که اولویت‌ها را مشخص کنند و اهداف را برای بهبود تعیین کنند. به عنوان مثال، کارفرمایان باید ارزیابی کنند که آیا طراحی صندلی اداری یا مدیریتی مناسب برای نوع کار انجام شده است و بی‌خطر است. کارفرمایان همچنین باید تغییرات احتمالی در شرایط کار را در نظر بگیرند زیرا این امر ممکن است به طراحی صندلی‌های مختلف نیاز داشته باشد. همچنین ممکن است هزینه‌ها و مزایای طراحی صندلی‌های مختلف در کنار مناسب بودن صندلی در نظر گرفته شود.

سازماندهی

سازماندهی شامل آموزش و تجهیزات لازم برای کارکنان می‌باشد. در عمل، این بدان معنی است که باید به کارمندان نحوه استفاده و تنظیم صندلی‌های اداری خود و سایر تجهیزات اداری خود برای حداکثر ایمنی و راحتی نشان داده شود. کارمندان همچنین باید از مسئولیت در قبال سلامت و ایمنی خود و افراد آگاه باشند. این مهم است که کارمندان اگر صندلی کار نامناسب، معیوب یا آسیب دیده باشد، به کارفرمایان خود اطلاع دهند.
کارفرمایان یا مدیران باید کارمندان را در برنامه‎ریزی و ارتقاء سلامت و ایمنی قرار دهند. زیرا آنها اغلب اولین کسانی هستند که خطرات سلامتی و ایمنی ناشی از صندلی‌های اداری نامناسب را متوجه می‌شوند. نگه داشتن کارمندان در این امر اطمینان می‌دهد که آنها متعهد به ارتقاء سلامت و ایمنی در محل کار هستند. کارفرمایان موظف‌اند در زمینه ایمنی در برخورد با صندلی‌های اداری با کارمندان خود مشورت کنند.

کنترل کردن

کنترل خطرات سلامتی و ایمنی شامل تعیین استانداردها و حفظ آنهاست. استانداردهای تعیین شده باید واقع‎بینانه و قابل اندازه‎گیری باشند. به عنوان مثال، مدیران و کارفرمایان می‌توانند با رعایت روش‌های خوب در این راهنما، از حفظ استانداردهای طراحی و انتخاب صندلی اداری و صندلی مدیریتی اطمینان حاصل کنند.

نظارت و بررسی

نظارت و بررسی در تضمین عملکرد صحیح بر سلامت و ایمنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نظارت شامل بررسی میزان استانداردهای تعیین شده تاکنون در صندلی‌های اداری و مدیریتی است. بازنگری شامل بررسی استانداردها، برنامه‎ریزی، کنترل و سازماندهی و تغییر آنها در صورت لزوم برای بهبود سلامت و ایمنی در صندلی‌های اداری و مدیریتی است.

چگونه می‌توان ارزیابی ریسک را انجام داد

کارفرمایان باید خطرات موجود در محل کار، از جمله نشستن بر روی صندلی‌های اداری و مدیریتی را ارزیابی کنند. ارزیابی ریسک شامل شناسایی خطرات و تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به اندازه کافی برای جلوگیری از آسیب رساندن به افراد انجام شده است. پنج مرحله ساده وجود دارد که کارفرمایان می‌توانند برای اطمینان از ارزیابی مناسب ریسک انجام دهند:

مرحله 1: به دنبال خطرات باشید

برای کارفرمایان و مدیران مهم است که صندلی اداری یا مدیریتی را در محل کار ارزیابی کنند تا ببینند چه چیزی ممکن است باعث آسیب شود. به عنوان مثال، صندلی‌های اداری و مدیریتی که قابل تنظیم نیستند ممکن است منجر به شکایات رایج مانند کمردرد شود. معمولاً باید به عنوان بخشی از یک سیستم کاری به صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی نگاه شود.

مرحله 2: تصمیم بگیرید چه کسی می‌خواهد از صندلی استفاده کند

کارفرمایان و یا مدیران باید کارمندان و سایر افرادی را که ممکن است از صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی در محل کار استفاده کنند، در نظر بگیرند. به عنوان مثال، اگر کارمندان در خانه کار می‌کنند، ممکن است ایمنی کودکان در نظر گرفته شود.


مرحله 3: خطرات را ارزیابی کنید

کارفرمایان باید در نظر بگیرند که آیا صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی موجود، خطر سلامتی یا ایمنی برای کارمندان دارد. اگر این اتفاق بیفتد، آنها باید برای از بین بردن، کاهش یا کنترل خطر اقدام کنند. اگر خطری وجود ندارد، دیگر نیازی به اقدامی نیست. به عنوان مثال، اگر صندلی ادای یا صندلی مدیریتی مناسب و ایمن باشد، نیازهای کاربر را برآورده می‌کند و برای انجام کار مناسب است، پس دیگر نیازی به اقدام نیست.

مرحله 4: یافته‌ها را ضبط کنید

کارفرمایانی یا مدیرانی که دارای پنج یا بیشتر کارمند هستند، طبق قانون موظفند یافته‌های مهم از ارزیابی ریسک را ثبت کنند. آنها همچنین باید ارزیابی‌های خود را به گونه‏ای ثبت کنند که:
الف : افراد در محیط کار از خطرات مطلع شوند.
ب : راه‌هایی برای مقابله با آنها قرار داده شده است.
پ : کارفرمایان یا مدیران می‌توانند از این اطلاعات برای انجام وظایف خود استفاده کنند.
ت : هر اقدامی که انجام شود می‌تواند برای جلوگیری از خطرات مشابهی باشد که ممکن است در آینده پیش آید.

مرحله 5: ارزیابی را مرتبا مرور کنید

برای کارفرمایان مهم است که مرتباً ارزیابی ریسک را بررسی کنند، به خصوص در صورت بروز هرگونه تغییر. به عنوان مثال در مراحل کار یا تجهیزات اداری ارزیابی خطرات را که ممکن است به سلامتی و ایمنی کارکنان یا سایرین که تحت تأثیر تغییر شرایط کار هستند آسیب برساند در نظر بگیرد. در یک بررسی ممکن است مشخص شود که نیازهای ویژه یک فرد مانند پرسنل دچار بیماری خاص تغییر کرده است و این ممکن است باعث شود کارفرمایان صندلی اداری و یا صندلی مدیریتی مناسب‎تری ارائه دهند.

ارزیابی اینکه طراحی صندلی مناسب و بی‌خطر است یا خیر؟

هنگام انتخاب یا ارزیابی کارفرمایان طراحی صندلی‌های اداری یا مدیریتی باید نیازهای فرد، نوع کار انجام شده و ابعاد ایستگاه کاری را در نظر بگیرید. برای اطمینان از ایمنی و مناسب بودن صندلی‌های اداری و نیز صندلی‌های مدیریتی، بررسی‌های ساده‌ای وجود دارد:
آیا صندلی اداری یا مدیریتی مورد استفاده برای مدت زمان مورد نظر راحت است؟
آیا در صندلی اداری کمر به اندازه کافی پشتیبانی می‌شود؟
آیا لبه‌ها به اندازه کافی پر شده و شکل دارند تا از فشار ناخوشایند بر روی ران‌ها جلوگیری شود؟
آیا صندلی اداری مورد استفاده دارای انواع و محدوده‌های قابل تنظیم است؟
آیا ارتفاع صندلی‌های اداری مدیریتی قابل تنظیم است که اجازه می‌دهد کار در ارتفاع‌های متفاوت انجام شود؟
آیا صندلی اداری یا صندلی مدیریتی مورد استفاده کمر را به اندازه کافی در ارتفاع و عمق تنظیم می‌کند تا کاربر بتواند از آن پشتیبانی کند؟
آیا در این فضای کاری خاص برای صندلی اداری یا صندلی مدیریتی مورد استفاده الزامات خاصی وجود دارد؟
آیا نیازهای کاربر خاصی وجود دارد؟
آیا الزامات کار ویژه‌ای وجود دارد؟
موارد فوق هنگام انتخاب صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی جدید و همچنین هنگام ارزیابی صندلی‌های موجود باید در نظر گرفته شود.
ارزیابی موارد فوق برای خرید یک صندلی اداری یا یک صندلی مدیریتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد ارزیابی این موارد باعث جلب رضایت مشتری در خرید صندلی‌های اداری یا مدیریتی می‌شود و همچنین حس رضایت را در مصرف کنندگان ایجاد می‌نماید.
لیدوما با رعایت کردن تمام این نکات صندلی‌های اداری و صندلی‌های مدیریتی خود را وارد عرصه بازار نموده است.
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276