رنگبندی سطل زباله - لیدوما

اهمیت رنگ‌ها در سطل‌های زباله

طراحی سطل زباله در هدایت و تغییر روند بازیافت زباله از اهمیت بسیاری برخوردار است. طراحی سطل بازیافت به عنوان یک واسطه‌گر در مدیریت پسماند یک موضوع مهم محسوب می‌شود بدون شک بزرگترین هدف از طراحی سطل‌های زباله حفظ محیط زیست برای بشر هستند.
سطل‌های زباله مناسب می‌تواند سطح مشارکت در یک برنامه بازیافت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اینکه شهروندان چگونه به طور مؤثر می‌توانند در امر جمع‌آوری بازیافت مشارکت کنند عامل مهم دیگری است.
سطل‌های زباله دارای کد رنگی می‌توانند به طور قابل توجهی در مرتب‌سازی مواد بازیافتی و با کیفیت بالا نقش موثری داشته باشند. سطل‌های زباله می‌توانند آلودگی را که به راحتی به حداکثر می‌رسد را به حداقل رسانند تلاش و زمان صرف شده برای شناسایی و تفکیک زباله‌ها در کاهش آلودگی تاثیر چشم‎گیری دارد.

مردم معانی انتزاعی را از رنگ‌ها تفسیر می‌کنند که باعث می‌شود رنگ به عنوان یک ویژگی ادراکی مفید برای ارتباطات بصری تبدیل شود. این روند پیچیده است، زیرا به ندرت مکاتبات یک به یک بین رنگ‌ها و ... وجود دارد و معانی یک رنگ می‌تواند با مفاهیم مختلف همراه باشد.
افراد می‌توانند پیام‌های پیچیده رمزگذاری شده را به صورت تصویری توسط رنگ‌ها اعلام کنند مانند استفاده از رنگ قرمز در چراغ راهنمایی رانندگی که معنای توقف را می‌رساند یا استفاده از رنگ در نقشه‌ها که هر رنگ بیان کننده ویژگی‌های خاصی در نقشه می‌باشد. با توجه به این توانایی پیام‌رسانی رنگ‌ها، مردم از رنگ‌ها استفاده می‌کنند و اطلاعات مهم و حساس توسط رنگ‌ها به افراد بیان می‌کنند.
انواع سطل‌های زباله بدون دخالت در توانایی قرار دادن اشیا در سطل زباله و تنها به واسطه رنگ‌های گوناگون خود مفاهیم را به استفاده کنندگان القا می‌کنند.

در این مقاله نحوه تفسیر و پیام هر رنگ در سطل زباله‌ها بر روی افراد بررسی شده است.
عامل مهم تفکیک سطل‌های زباله به رنگ‌های مختلف تفکیک زباله‌های خشک، خیس، موارد قابل بازیافت و... از هم می‌باشد که هر رنگ از سطل‌های زباله به مردم قابلیت استفاده از سطل زباله را نشان می‌دهد و در مواقع استفاده از سطل زباله به تفکیک رنگ به گونه‌ایی به مصرف کنندگان اخطار می‌دهد و مالکیت خود را نسبت به زباله قابل دریافت در خود را نشان می‌دهد.

استفاده از سیستم رنگ‎بندی در سطل‌های زباله مانع از چسباندن برگه بروی سطل‌های زباله جهت تفکیک زباله شده است. یکی از راه‌های مهم انتقال مفهوم رنگ‌های سطل‌های زباله به تمام اقشار مردم (بی‎سودان، افراد مسن، کودکان و... ) آگاه‎سازی و فرهنگ‎سازی در بین مردم از طریق رسانه‌ها (تلویزیون، رادیو و ... ) می‌باشد.
استفاده از رنگ‌های مختلف در سطل‌های زباله و انتخاب رنگ‌ها برای تفکیک زباله‌ها در سطل زباله‌ها توسط انجمن ملی حمایت از محیط زیست تصویب و این رنگ‌بندی در بین سطل‌های زباله‌ها رواج پیدا کرد و سبب کاهش آلودگی در محیط زیست گردید.
برای بازیافت کاغذ، بازیافت زباله مواد غذایی و ... استفاده از رنگ‌های استاندارد وجود دارد و این امر سبب گردیده تا جمع‌آوری بازیافت در خانه، محل کار و اماکن عمومی‌، سردرگمی را در افراد به حداقل می‌رساند و فرهنگ بازیافت را توسط تفکیک رنگ‌ها در سطل‌های زباله افزایش داده و آلودگی را کاهش می‌دهد.

روش‌های بکارگیری رنگ در سطل‌های زباله

1- در بعضی از سطل‌های زباله، بدنه سطل زباله سیاه یا سبز تیره می‌باشد و درب سطل زباله دارای رنگ مجزا می‌باشد که معرف استفاده از سطل زباله برای نوع زباله درون آن است.


2- استفاده از رنگ موردنظر به صورتی که رنگ به طور یکسان در تمام سطح سطل زباله وجود داشته باشد.


3- استفاده از سطل زباله به صورت تماماً تک رنگ و استفاده از علائم مربوط به بازیافت هر نوع زباله بروی آنها


4- استفاده به صورت ترکیبی به عبارتی یعنی:
الف : ترکیب سطل‌های زباله با درب‌های رنگی و با استفاده از علائم بروی آنها


ب : ترکیب سطل‌های زباله تمام رنگ همراه با استفاده از علائم بروی آنها


این دسته از سطل‌های زباله بیشتر در فضای‌های باز، فضا‌های عمومی، سطح شهر، بیمارستان‌ها و ... بیشترین کاربرد را دارد. مخزن این دسته از سطل‌ زباله می‌تواند از ورقه‌های گالوانیزه ساخته شده باشد اما درب آنها باید حتما رنگ جداکننده زباله‌ها را در سطل زباله منعکس کند و یا می‌توان در سطل‌های زباله که مخزن آنها از ورقه‌های گالوانیزه می‌باشد بروی آن روکش بکار برد و مخزن گالوانیزه را درون این بدنه‌ها بکار برد.

ظرفیت سطل‌های زباله

سطل‌های زباله بسته به نوع استفاده در اندازه‌های مختلفی حاصل می‌شوند. یعنی سطل‌های زباله کوچک برای استفاده داخلی و سطل‌های بزرگ‌تر برای مدارس، دفاتر و اماکن تجاری و ... و بر اساس سطل‌های زباله‌ها که دارای اندازه‌های مختلف محفظه‌ها و حجم ذخیره سازی می‌باشند نیاز است تا پلاستیک و نایلون‌های مختلف را ارائه شود.

مصالح ساخت سطل‌های زباله

در ساخت سطل‌های زباله، پلاستیک رایج‌ترین ماده است، اما سطل‌های زباله نیز می‌تواند ساخته شده از آلومینیوم، فلز یا چوب باشد.

شکل و فرم سطل‌های زباله

انواع تنوع اشکال هندسی را می‌توان در سطل‌های زباله مشاهده کرد یعنی مستطیل، استوانه، مکعب یا چندوجهی و ...

رنگ در سطل زباله

رنگ سطل‌های زباله معمولاً اطلاعات مربوط به مواد بازیافتی درون سطل زباله را در اختیار ما قرار می‌دهد. معمولاً دارای رنگ‌های آبی، سبز، زرد، قرمز، نارنجی، سفید، بژ و خاکستری و ... هستند که هرکدام برای نوعی از بازیافت تهیه می‌شود.

علامت گذاری بروی سطل‌های زباله

گنجانده شدن علائم روی سطل‌ها زباله اخیراً طبق قانون تقریبا اجباری شده است. تلفیق رنگ و شکل علائم سبب می‌گردد تا اطلاعاتی که از یک سطل زباله انتظار داریم به اشخاص انتقال یابد به طور کامل و جامع باشد.
اندازه علائم بروی سطل‌های زباله امری کاملا مهم و جدی می‌باشد زیرا علائم نباید خیلی ریز باشند که از فاصله دورتر به چشم افراد نیاید و نه باید انقدر بزرگ باشد که حس زیباشناختی سطل زباله را نابود کند. اطلاعات روشن در مورد استفاده صحیح از سطل بازیافت کمک به کاهش آلودگی را ارائه می‌دهد.

مهم‌ترین کاربرد رنگ در سطل‌های زباله

مهم‌ترین کارکرد رنگ انتقال اطلاعات بصری و تأثیرگذاری بر رفتار است که سبب تفکیک زباله‌ها می‌شود. با این حال، درک رنگ به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله می‌توان اشاره کرد به تجارب، تصاویر، حافظه و پیشینه فرهنگی حتی اگر رنگ‌ها متفاوت باشند.
معانی رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف می‌توانند با گذشت زمان تغییر کند و معانی رنگ‌ها در سطل‌های زباله هر کشور براساس نحوه تفکیک زباله‌هایشان تعیین می‌گردد.
پیام‌های رنگی مختلف ممکن است باعث سردرگمی در افراد شوند، بنابراین باعث افزایش آگاهی نمی‌شوند و نیازمند فرهنگ‌سازی می‌باشد که چه نوع زباله به داخل سطل زباله با رنگ اختصاصی خود می‌رود. علاوه بر این، آشنایی با زیرساخت‌های اهداف جمع‌آوری بازیافت عامل مهمی در مشارکت طرح جمع آوری بازیافت محسوب می‌شود.
هنگامی که بازیافت‌ها باید توسط حشرات، باران و برف محافظت شوند، هیچ دهانه‌ای وجود ندارد. در عوض، ظروف دارای درب‌هایی هستند که با خیال راحت باز و بسته می‌شوند. همیشه دستورالعمل‌هایی روی سطل به صورت بومی ‌وجود دارد.

بحث به نظر می‌رسد شکل مستطیل به استثنای سطل‌های شیشه‌ای، جذاب‎ترین شکل باشد و اغلب افراد، سطل‌های زباله بدون قوس و استوانه‌ای را برای شیشه ترجیح می‌دهند.
سطل‌های زباله هرمی‌ مربعی کوتاه ارجح‎ترین شکل برای اماکن شلوغ است. سطل‌های زباله منشوری همچنین مناسب‌ترین نوع برای ساکنین است و نظر آنها را به خود جلب کنید.
با این حال، معیارهای دیگر مانند بلند کردن راحت، خالی کردن یا نظافت می‌تواند به انتخاب سطل زباله کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشند.
علاوه بر این رنگ سطل زباله با توجه به این که در چه مکانی سطل زباله را قرار می‌دهیم مهم است و نشان می‌دهد قرار است چه نوع زباله‌ایی را درون آن بریزیم.
انتخاب رنگ در سطل‌های زباله در تمام دنیا یکسان نیست و هر کشور براساس اینکه می‌خواهد چه چیزهایی را از زباله‌ها بازیافت کند متفاوت است و هر کشور رنگ‌های مختلف برای بازیافت مواد مختلف را تعیین می‌کند و جهت آگاه‎سازی مردم از طریق رسانه‌ها به مردم اطلاع‎رسانی می‌کند.
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276