چیدمان صندلی آمفی تئاتر لیدوما

چیدمان صندلی های سالن آمفی تئاتر

چگونگی تنظیم چیدمان صندلی آمفی تئاتر اساسا برد و نوع مدل اساسی است:

1- مدل چند راهرویی:

در این مدل در واقع، چند راهرو به گونه ای تنظیم خواهد شد که حداکثر 14-16 صندلی آمفی تئاتر در هر ردیف قرار گرفته باشند تا بدینوسیله با افزایش سطح دسترسی آسان به دو راهرو اصلی راهروها به پایان می رسند.

2- مدل قاره ای:

در این مدل، تمام صندلی های آمفی تئاتر در یک بخش مرکزی قرار دارند و حداکثر تعداد صندلی قرار گرفته شده در هر ردیف از تعداد صندلی های مدل چند راهرویی بسیار بیشتر است. به همین منظور فاصله ردیف ها بیشتر، راهرو گسترده ترو در واقع وجود درب خروج اضطراری از نیازهای اساسی این مدل می باشد. زمانی که واژه طرح صندلی قاره ای آمفی تئاتر را می شنویم. تصور می کنیم که بیشتر فضای سالن را صندلی ها اشغال می کنند، در صورتی که این مدل بسیار کارآمدتر از مدل چند راهرویی است. در واقع، اگر با دقت و برنامه ریزی به موضوع نگاه کنیم، مدل قاره ای اغلب می تواند جای صندلی بیشتری را در همان فضا در خود جای دهد.
برای برنامه‌ریزی اولیه, به طور متوسط می‌باید برای هر فرد فضایی معادل ۷/۵ فوت (173.736 سانتی مترمربع) در نظر بگیریم که شامل صندلی و فضای لازم برای قرار دادن پا در راهرو‌ها است.

فرم‌های تئاتر:

"فرم" نتیجه برنامه‌ریزی و تعیین سطح روابط بین تماشاگران و بازیگران و یا سخنرانان است.
مزایای این فرم :
برای سخنرانی عالی است.
بهترین فرم برای نمایش فیلم و اسلاید است.
معایب این فرم :
ارتباط چشمی مناسب بین حاضرین در صحنه را با تماشاگر تامین نمیکند.
این فرم ممکن است منجر به عدم رابطه چشمی نزدیک بین حاضرین در صحنه و تماشاگرشود. بنابر این اگر این نوع از تماس چشمی مستقیم ضروری است, شاید به شکل های مختلف و به شرح زیر, بتوان این نیاز را تامین کرد.
مزایا: تماشاگران دور را به حاضرین در صحنه نزدیکتر می کند.
معایب: محدودیت استفاده از فضای صحنه جهت حاضرین در صحنه یا سخنرانان.
یک مدل فن گسترده با حداکثر زاویه دید ۱۳۰ درجه ای از یک نقطه مرکزی و یا نقطه کانونی نسبت به تماشاگران دورو نزدیک می تواند رابطه صمیمی تر سخنرانان را با حضار به ارمغان بیاورد. در این زاویه، نمایش فیلم یا اسلاید نیز به سهولت ممکن است ، با این حال ، محدوده صحنه باید عمیق و صفحه نمایش جهت کاهش عدم وضوح تصویر.عقب قرار داده شود.
طرح سالن و یا منطقه ای که صندلی ها در آن واقع شده اند می تواند بر وضوح تصویر اثر بگذارد.
با این حال، این طرح میزان شفافیت فیلم را کاهش نمی دهد ، زیرا موقعیت واقعی استقرار صفحه نمایش میزان عدم وضوح تصویررا تعیین می کند. این واقعیت, همراه با درک درستی که ازمشکلات فیزیکی برای تماشا گر در اثر استقرار در یک زاویه خاص و ثبات جهت دید برایش ایجاد میشود می تواند برای اکران فیلمهای کوتاه مناسب باشد.
آرنا 3/4(شکل سوم) ، این طرح ریشه ای در مفی تاتر های یونان باستان دارد.
مزایا : ارتباط سمعی و بصری بین حضار و سخنران را بهبود می بخشد.
معایب : ارائه فیلم بلند مدت باعث ایجاد خستگی درحضار می گردد.
این طرح توسط یک زاویه از ۱۸۰ درجه تا۲۷۰ درجه مشخص شده وتا حدودی می تواند ارتباط صوتی و تصویری بین حضار و بازیگران را بهبود بخشد. چنانچه مانیتور تلویزیون و یا صفحه نمایش پروژکتور سراسر فضای صحنه را پوشش دهد جهت نمایش فیلم نیز می توان از این مدل استفاده نمود.
مزایا:ارائه دید ۳۶۰ درجه،که باعث نزدیکی ارتباط بین تماشاگران و بازیگران می شود.
معایب: محدودیت شدید فیزیکی صحنه که در اغلب موارد منجر به عدم گسترش و توسعه صحنه می گردد.
آخرین فرمی که بدان پرداختیم مدل آرنا است.بدیهی است در این مدل ، تماشاگران احساس نزدیکی بیشتری به بازیگران می کنند.اما هم زمان در طول برگزاری برنامه ، ممکن است یک بازیگرتنها با بخش خاص و محدودی از تماشاگران ارتباط داشته باشد.

ابعاد صندلی سالن اجتماعات و عرض صندلی:

راحتی صندلی توسط عرض صندلی های فردی مشخص می گردد..اندازه های موجود بین 18 "تا 24" می باشد ، که ممکن است توسط یک تولید کننده خاص نیز تولید نشود.
با این حال اغلب عرض صندلی ها بین 20 ", 21", و 22 " می باشد . لازم به ذکر است که این ابعاد اسمی هستند, که از مرکز به مرکز پاها اندازه گیری می شوند . اگر راحتی صندلی از اولویت بالایی برخوردار است, باید به یک عرض خاص توجه شود.
معمولا ، اندازه های کوچکتر از 18 "و 19" به دلیل حداقل عرض مفهوم خاص و روشنی را از نیاز های مخاطبان ارائه نمی دهد . به طور معمول ، تمام تولید کنندگان اندازه صندلی خود را در امتداد یک خط فرضی که ممکن است به عنوان ، "خط شعاع کاراکتر" یا چیزی مشابه آن نامیده می شود. طراحی میکنند.

فاصله ردیف:

فاصله ردیف ، و یا "بازگشت به عقب" فاصله صندلی ها از یکدیگر است.
این فاصله راحتی نشستن یک فرد را بر اساس فاصله بین زانو یک فرد نشسته و پشت صندلی ردیف جلویی تعیین میکند . البته برخی اوقات این فاصله به سهولت تردد افراد ایستاده بین فرد نشسته و ردیف صندلی جلویی نیز تعمیم پیدا میکند. البته افزایش فاصله به ۳۶ "،به طور چشمگیری عبور و مرور افراد را سهولت داده و این تردد ها را اختلال کمتر مواجه می سازد .

راهرو:

راهرو در رابطه با آرایش صندلی ها باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرند . حداقل عرض راهرو ممکن است برای یک طرح صندلی قاره در مقایسه با ترتیب چند راهرو بیشتر باشد.در تمام موارد, طراح سالن ابعاد را متناسب به فاصله تا سمت درب خروج افایش می دهد .عرض راهرو در طرح صندلی سالن .باید به طور عمود بر دیواره های جانبی و یا جهت تردد اندازه گیری و اجرا شود.

قابلیت دید:

قابلیت دید به طور کلی بدین معناست که شما چه مقدارمی توانید مخاطبان را ببینید؟
دید در فضای سالن تابع محل استقرار صندلی ها است.
همانطور که قبلااشاره شده است ... کدهای ارتفاعی کف و بر ساختمان ، دستورالعمل های مرتبط با آسایش تماشاگران و بازیگران ، طراحی و جنس کف سالن، و شکل کلی فضا و مدل چیدمان صندلی. که تمامی این اطلاعات ، همراه با درک اساسی از تجزیه و تحلیل خط دید و رهنمودهای برنامه ریزی مربوطه به خط دید ، می تواند منجر به دستیابی قابل قبول ( و نه الزامآ مطلوب) سطح مشاهده برای تماشاگران باشد.
زاویه 30 درجه تا ۴۵ درجه نسبت به لبه های دور و نزدیک از صفحه نمایش می تواند از یک طرف . محدودیت دید رادر صندلی ایجاد,و هم زمان در حالی که صفحه نمایش و یا ارتفاع تصویر ممکن است حداکثر فاصله را تحت تاثیر قرار دهد این محدودیت راتشدید کند.
حداقل ابعاد یا نزدیکترین صندلی توصیه شده نیز با ارتفاع صفحه نمایش تنظیم می شود.
* توجه داشته باشید که این تصاویر تقریبی هستند و به طور عمده به طرح صفحه نمایش مرتبط می شود.

نمونه چیدمان صندلی:

این بخش آخر به تجزیه و تحلیل سه نمونه پروژه سالن آمفی تئاتر واقعی اختصاص داده شده است.
فرم پایه تئاتر:پایان مرحله.
تعداد صندلی: ۵۵.
محل استقرار: ۴۵۰ فوت مربع.
فضا در هر صندلی: ۸/۲۳ فوت مربع.
فاصله ردیف:2 ′ 9 "
بیشترین صندلی از راه دور: 22 ′-0 "
ارتفاع مرحله:هیچ
طراحی طبقه : تخت/بدون پله/سرتاسر 8 "
فرم پایه تئاتر3/4: آرنا.
تعداد کرسی:۵۶.
محل استقرار:۶۲۲ فوت مربع.
فضا در هر صندلی : ۱۱/۱ فوت مربع.
فاصله ردیف:3 ' 3 '
بیشترین صندلی دور-32 ′-0 "
ارتفاع مرحله:هیچ
طراحی طبقه : تیزرهای 4
فرم پایه تئاتر:پایان مرحله.
تعداد صندلی:۸۰.
محل استقرار : ۷۰۰ فوت مربع.
فضا در هر صندلی : ۸/۷۵ فوت مربع.
فاصله رديف:3 ' 6
بیشترین صندلی از راه دور:25 ′-0 "
ارتفاع مرحله:3 ′-6 "
طراحی طبقه : قرنیز 6
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276