انتخاب میز تحریر لیدوما

انتخاب میز تحریر مناسب و انواع آن

میزها از وسایل پرکاربرد در محیط کار و خانه و مدرسه و... هستند که برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر کودکان و نوجوانان با وجود داشتن اتاق خواب برای خود، ترجیح می‌دهند در حضور خانواده تکالیف خود را انجام دهند که این شرایط باعث عدم تمرکز بر روی درس و اتلاف وقت آن‌ها شده و از طرفی، از درد گردن و کمر اذیت می‌شوند؛ ولی مهیا کردن امکانات مناسب از قبیل میز تحریر و صندلی مناسب و موظف شدن توسط والدین جهت استفاده از آن‌ها نقش بسزایی در ایجاد انگیزه در فرزندانمان خواهد داشت و همچنین برای کار در خانه و محل کار نیز به یکی از آن ها احتیاج خواهید داشت، چرا که می‌توانند به محیط زندگی نظم دهند و شما احساس راحتی داشته باشید. انواع مختلفی از میزهای تحریر در دنیا وجود دارند، نام هایی که شاید تا به حال نشنیده باشید. ما در این مقاله به معرفی 10 مورد از پرکاربردترین میزها پرداخته ایم، با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با انواع میزهای تحریر، انتخابی بهتر در هنگام خرید آنها داشته باشید.

انواع میزهای تحریر


1. میز تحریر ساده

ما به طور روزمره برای انجام تکالیف مدرسه، کار با لپ تاپ، مطالعه و مواردی از این قبیل به یک میز تحریر ساده نیاز داریم. اگر بخواهیم روراست باشیم میز تحریر ساده بسیار بی آلایش است و معمولاً دارای کشوی کوچکی برای گذاشتن وسایل هر شخص می‌باشند. بخاطر همین سادگی، این میز تحریر می‌تواند در تمامی خانه‌ها، جلوه‌ی زیبایی داشته باشد.
امروزه تهیه کردن یک میز تحریر ساده دغدغه‌ی بسیاری از خانواده ها شده است زیرا در بیشتر اوقات فرزندانشان در حضور خانواده و به صورت درازکش تکالیفشان را انجام می‌دهند که باعث بهم خوردن تمرکزشان می‌شود بنابراین وجود یک میز تحریر هر چند ساده در هر خانه ضروری است.

2. میز تحریر کم‌جا

در بسیاری از اتاق خواب‌ها کمبود مساحت باعث می‌شود پس از چیدمان تخت‌خواب، کمد، دراور و وسایل دیگر جای کافی برای قراردادن یک میز تحریر و یا میز کامپیوتر معمولی نباشد؛ میزهای تحریر کم جا طوری طراحی شده‌اند که ساکنین اتاق‌ها از کوچک بودن فضا حسرت نخورند و اتاقی منظم با وسایل دلخواه خود را داشته باشند. میزهای تحریر کم‌جا به صورت متحرک و ثابت (دیواری) قابل طراحی هستند. میز متحرک کم‌جا به صورتی طراحی شده که حتی در هنگام خستگی، هنگامی‌که روی تخت خود دراز کشیده‌اید می‌توانید از آن استفاده کنید. میزهای ثابت کم‌جا از جنس باکس‌های چوبی مدرن هستند که روی دیوار نصب می‌گردند و هنگامی‌که بخواهید از آن‌ها استفاده کنید درب آن 90 درجه باز می‌شود و سطح داخلی آن به صورت یک میز درمی‌آید؛ این مدل میزها طراحی بسیار ساده‌ای دارند که اگر در زمینه نجاری استعداد داشته باشید می‌توانید با سلیقه خودتان یکی از آن‌ها را طراحی کرده و بسازید.

3. میز کامپیوتر

میز کامپیوتر از آن دسته از مبلمان اداری و خانگی است که بسیار پرکاربرد است. این میز طوری طراحی شده که تمامی لوازم جانبی کامپیوتر در کمترین فضا کنار هم و در دسترس کاربر قرار می‌گیرند. میزهای کامپیوتر با طراحی خاص خود در عین جادار بودن و پیش بینی فضا برای لوازم جانبی کامپیوتر فضای کمی را اشغال کرده و جلوه زیبایی به اتاق می‌دهند. در ساخت برخی از این میزها فضایی هم جهت انجام امور روزانه در نظر گرفته می‌شود.

4. میز تحریر گوشه‌ای

در محیط کار یا فضایی که کوچک است یک میز تحریر گوشه‌ای می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. میز تحریر گوشه‌ای فضای کمی را اشغال کرده و در ابعاد کوچک و بزرگ قابل ساخت است می‌توانید قسمت بالای میز را قفسه بندی کنید و به عنوان کتابخانه یا قفسه از آن استفاده کنید. قرار دادن این میز تحریر زیر پنجره‌ی اتاق جلوه‌ی زیبایی به اتاق و روز کاری شما می‌بخشد.

5. میز مدیریتی

در هر شرکتی مدیر جایگاه مخصوصی دارد به همین علت در میان مبلمان اداری انتخاب میز مدیریت اهمیت زیادی دارد. میزهای مدیریتی دارای ابعاد بزرگی هستند که فضای خیلی زیادی را اشغال می‌کنند اغلب این میزها دارای قفسه، کتابخانه، فضای کامپیوتر، پرینتر، لوگوی شرکت، فایل ها و... است تا مدیر به راحتی به کارهایش رسیدگی کند.
یکی از معیارهای مهم در انتخاب میز مناسب ابعاد آن است میز باید متناسب با فضای اتاق شما انتخاب شود و انتخاب رنگ و طرح مناسب برای میزهای مدیریتی تأثیر زیادی در کاهش خستگی مدیران و کارمندان دارد که بهتر است متناسب با دکوراسیون و طیف رنگی شرکت انتخاب شود.

6. میز تحریر رول‌تاپ

در بالای این میز پوشش درب مانندی وجود دارد هنگامی‌که این درب رو به بالا چرخانده ‌شود تعدادی از کشوها و قفسه ها را می‌بینیم که جهت نگهداری مواردی مانند اسناد، نامه‌ها و سایر مدارک اداری مناسب هستند. برخی دیگر از این میزهای تحریر، کمد و کشوهایی در قسمت پایین و بالای میز جهت قرار دادن وسایل و لوازم التحریر دارند. میز تحریر رول‌تاپ جهت استفاده در منازل توصیه می‌شود و برای دانشجویان و محققان انتخاب خوبی است چون آن‌ها می‌توانند تمام اطلاعات و وسایل خود را داخل قفسه‌ها و کشوها زیر درب کرکره‌ای نگهداری نمایند. این مدل میزها ظاهر خوبی به اتاق می‌دهند چراکه با چرخاندن قسمت بالای این میز رو به پایین تمام مدارک و قفسه ها پنهان می‌شوند.

7. میز تحریر دوطرفه

اگر در محیط کار خود فضا کم دارید و یا فرزندانتان همزمان بخواهند از میز تحریر استفاده کنند، میزهای تحریر دوطرفه انتخاب بسیار مناسبی هستند. این مدل میز تحریر سطح وسیعی دارد؛ در دو طرف آن صندلی قرار می‌گیرد و دو نفر می‌توانند کارهای خود را همزمان انجام دهند. این مدل میزهای تحریر جهت انجام کارهای گروهی در محل کار مناسب هستند.

8. میز تحریر ایستاده

موقعیت شغلیتان طوری است که فرصت زیادی برای نشستن ندارید و یا ترجیح می‌دهید ایستاده کار خود را انجام دهید؛ میزهای تحریر ایستاده بهترین گزینه برای شما هستند. این میزها ظاهر و طرحی ساده دارند؛ در ساخت برخی از آن‌ها برای لوازم جانبی کامپیوتر هم فضا در نظر گرفته شده است، از آنجایی‌که ارتفاع میز تحریر ایستاده بلندتر از میز تحریر معمولی است صفحه نمایش کامپیوتر شما هم در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.
برای اشخاصی که بنا به هر دلیلی نشستن برروی صندلی برایشان مشکل بوده و یا کارشان به گونه‌ای است که با چند کامپیوتر کار می‌کنند و جابجایی از پشت میز و صندلی‌های سنگین برایشان دشوار است پشنهاد می‌شود از میزهای تحریر ایستاده استفاده نمایند.

9. میز تحریر گنجه‌ای

میزهای تحریر گنجه‌ای از جمله میزهای کاربردی هستند که ظاهر زیبایی دارند. کتاب‌‌ها، مدارک، کامپیوتر و سایر وسایل شخصی هر فرد، همه یکجا جمع می‌شوند. این میز تحریر مانند کمد، دارای دو درب است. شما در صورتی که نمی‌خواهید وسایلتان دیده شود و یا با لوازم اداری خود کار نمی‌کنید می‌توانید درب آن را ببندید که جلوه زیبایی به اتاق ‌می‌بخشد. میز تحریر گنجه‌ای نیز مانند میز تحریر رول تاپ برای استفاده در منزل انتخاب خوبی است ولی اگر به فضای بیشتری روی میز خود نیاز دارید این میز به ‌دلیل محدود بودن فضای روی میز گزینه‌ی مناسبی نیست.

10. میز تحریر L شکل

برای استفاده‌ی بهینه از فضای موجود در محل کار یا منزل از میز تحریرهای Lشکل استفاده نمایید. طراحی این مدل میز این امکان را به شما می‌دهد که آن را در گوشه‌ی اتاق و یا در زاویه های مناسب قرار دهید. یکی از دلایلی که این مدل میز را محبوب کرده است فضای بیشتر آن است باتوجه به این‌که حالت L شکل دارد دو فضا را در اختیارتان قرار می‌دهد و از دو طرف می توانید از آن استفاده کنید. این میز دارای کشوها و کمدهای بیشتری است که دیگر نیازی به تهیه فایل اداری ندارید.

جنس میز تحریر

- چوبی

میزهای‌تحریر ساخته شده از چوب از سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین نوع میزها هستند. بعضی از این میزها تمام چوب هستند و بعضی دیگر پایه‌ها و اسکلت فلزی دارند و فقط سطح آن‌ها از چوب ساخته شده است. در مبلمان اداری و دفتری توصیه می‌شود از میزهای چوبی به ‌دلیل ظاهر باوقار و جدی آن‌ها استفاده شود. به‌ طور کلی میز تحریر و صندلی چوبی گزینه‌‌ی بسیار مناسبی است. وسایل چوبی حالت فنری نداشته و مستحکم و بادوام هستند.
نشستن پشت یک میز چوبی زیبا و محکم و کار کردن روی آن بسیار لذت‌بخش است. در ساخت اکثر این قبیل میزها از چوب های زیر استفاده می‌شوند:
- چوب راش: در کشور ما ایران، چوب راش در میان مردم بسیار محبوب است. از مشخصات چوب راش می‌توان رنگ آن که کرم مایل به قرمز است، ریزدانه بودن و سختی آن را نام برد. این چوب نسبت به چوب گردو و بلوط قیمت مناسب‌تری دارد.
- چوب بلوط: چوب بلوط بسیار سنگین و مقاوم است. دارای رگه‌های درشت و مواج و بافتی درشت دانه و رنگ جذابی است.
- چوب گردو: رنگ و موج زیبای چوب گردو و استحکام بسیار بالای آن باعث شده از تمامی چوب‌ها قیمت بالاتری داشته باشد.
- چوب کاج روسی: از آنجایی‌که چوب کاج روسی نرم و سبک است از آن برای مدل‌های درشت و ضخیم و طراحی‌های خاص استفاده می‌شود.

- شیشه‌ای

میز تحریر شیشه‌ای از دسته میزهای مدرن است. در محیطی که از رنگ‌های تیره استفاده شده و یا فضا کم است توصیه می‌شود از انتخاب میز چوبی که محیط را کوچکتر جلوه می‌دهند پرهیز شود و از میز تحریر با سطوح شیشه‌ای استفاده شود. در اکثر مواقع میز تحریر شیشه‌ای با اسکلت فلزی یا چوبی تولید می‌شوند که از سادگی بسیار آن کاسته و ظاهری زیباتر به میز تحریر می‌بخشد. لازم است به این نکته توجه کنیم که این مدل میز تحریر درحالی‌که بسیار زیباست ولی خیلی سریع لکه می‌شود و جای انگشتانتان روی شیشه باقی می‌ماند.

- فلزی

از دیگر متریال مدرن فلز است که به راحتی با متریال مدرن دیگر مانند شیشه هماهنگ می‌شود از طرفی یک میز تحریر با پایه و اسکلت چوبی با سطح فلزی می‌تواند ظاهری مدرن به دفتر کار شما بدهد.
میز تحریر فلزی از جذابیت بالایی برخوردار است ؛سطوح فلزی این میزها در برابر لکه و خراش بسیار مقاوم هستند و معمولاً رویه‌ی میز به ‌دلیل فلز بودن سرد است که می‌توان گفت ممکن است برای برخی ناخوشایند باشد.

- لمینت

لمینت‌ها برای محافظت از سطوح چوب به‌کار برده می‌شوند و معمولاً از موادی مانند پلاستیک تشکیل شده‌اند. این روکش‌ها جهت مقاوم بودن سطوح میز و جلوگیری از لکه شدن روی سطوح چوبی استفاده می‌شوند. لمینت‌ها در رنگ‌های متنوع و الگوهایی با طرح انواع چوب‌ها ساخته می‌شوند و هر چند نازک هستند اما تحمل فشار زیادی را دارند.

رنگ‌های اجرایی در چوب

در میان متریال‌های میز تحریرها، مدل چوبی آن در چند نوع دسته‌بندی می‌شوند که محبوب‌ترین آن‌ها رنگ چوب طبیعی، سفید، سیاه و خاکستری است که در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم:
- طبیعی: رنگ چوب طبیعی، با ترکیب رنگ‌های تیره و روشن از رایج‌ترین رنگ‌ها در ساخت یک میز تحریر است و به‌دلیل رسمی بودن آن بهترین گزینه در انتخاب مبلمان اداری می‌باشد. استفاده از رنگ چوب طبیعی در محیط کار، زیبایی را دو چندان می‌نماید.
- سفید: رنگ سفید در چند سال اخیر یکی از رنگ‌های محبوب مردم در انتخاب لوازم چوبی شده است. اضافه کردن یک رنگ روشن و درخشان به هر اتاق، باعث دلباز شدن آن فضا می‌شود.
- سیاه: یک میز تحریر مشکی نسبت به رنگ‌های دیگر ظاهری مدرن‌تر دارد، البته از این موضوع غافل نشوید که رنگ مشکی می‌تواند فضا را سرد نماید پس در انتخاب دکوراسیون باید دقت کافی را داشته باشید.
- خاکستری: رنگ چوب خاکستری یک رنگ خنثی، آرام و مدرن محسوب می‌شود نه به اندازه‌ی رنگ طبیعی چوب گرم و سنتی است و نه مانند رنگ سیاه فضا را سرد می‌نماید

ابعاد میز تحریر

یک میز تحریر استاندارد باید ‌طول بین 70 تا 150 سانتی‌متر، عمق 60 تا 75 سانتی‌متر و ارتفاع 73 تا 77 سانتی‌متر را داشته باشد. ضخامت مناسب صفحه میز تحریر حداقل 16 میلی‌متر و در صورت تمایل می‌توان ضخامت آن را به 32 میلی‌متر افزایش داد.
ابعاد میز تحریر باید متناسب با قد و جثه هر فرد باشد بنابراین در انتخاب آن باید دقت لازم را داشته باشید که به سلامت خودتان و یا فرزندتان آسیبی وارد نشود. میز تحریر مناسب باید طوری باشد که وقتی فرزندتان یا خودتان پشت آن می‌نشینید بدون فشار آمدن به بدن، دست‌ها روی میز قرار بگیرند به ‌طوری‌که مچ و آرنج در امتداد هم باشند و آرنج و بازو یک زاویه‌ی حدود 110 درجه ایجاد کند.
اگر ارتفاع میز تحریر موردنظر شما از استاندارد بلندتر یا کوتاه‌تر باشد باعث آسیب رسیدن به بدن می‌شود درصورت بلندتر بودن، شانه‌ها بالاتر قرار می‌گیرند باعث درد کتف و شانه شده و درصورت کوتاه‌تر بودن دست‌ها به سمت پایین آویزان و موجب اذیت شدن سر و گردن می‌شود. زمانیکه پشت میز تحریر خود نشسته‌‌اید و کف پاهایتان تقریباً بر سطح زمین عمود است می‌توان نتیجه گرفت که میز و صندلی شما ارتفاع مناسبی دارد.
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276