تاثیر مبلمان اداری - لیدوما

مبلمان اداری و تاثیر آن بر فضای کار

در این متن قصد داریم مبلمان اداری را مورد بررسی قرار دهیم. امروزه افراد زیادی در بیرون از منزل به کار مشغول می‌باشند. بنابراین محل کار مانند خانه دوم افراد محسوب می‌شود. راحتی و زیبا بودن محل کار تاثیر زیادی در روحیه و بازده کارمندان دارد. از طرفی بسیاری از مدیران و طراحان دکوراسیون داخلی در نظر دارند تا محیط کار را به گونه‌ای طراحی نمایند که استاندارد، راحت و در نظر کاربران و افراد مراجعه کننده به شرکت و ادارات زیبا جلوه نماید. یکی از اجزای مهم دکوراسیون داخلی منازل و اداره‌ها، مبلمان اداری می‌باشد که تاثیر زیادی بر زیبایی و استاندارد شدن دکوراسیون داخلی دارد. در ادامه متن قصد داریم به بررسی مبلمان اداری و تاثیر مبلمان اداری در دکوراسیون ادارات بپردازیم. لطفا تا انتهای متن با ما همراه باشید.
مبلمان اداری از عوامل مهم و تاثیرگذار هم در دکوراسیون داخلی ادارات و هم در روحیه و بازده کارمندان می‌باشد. اگر مبلمان اداری با سایر اجزای دکوراسیون اداره متناسب و هماهنگ باشد، نور اتاقی که مبلمان در آن استفاده شده مناسب باشد و چیدمان مبلمان در محل مناسب باشد، تاثیر زیادی در روحیه کارمندان دارد و می‌تواند فضای اداره را برای کارمندان دل نشین و آرام بخش نماید.

اجزای مبلمان اداری چه چیزهای می‌باشد؟

مبلمان اداری از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که شامل میز مدیریت، میز اداری، میز کنفرانس، صندلی اداری می‌باشد. در انتخاب اجزا مبلمان اداری عوامل زیادی موثر می‌باشند. مثلا اینکه فضای اداره بزرگ باشد یا کوچک، یا اینکه مبلمان اداری مدرن با سایر وسایل و اجزا دکوراسیون اداره هماهنگ و متناسب است یا نه و ... . انتخاب اجزا مبلمان اداری باید مطابق با فعالیتی باشد که در اداره انجام می‌دهید. اگر در اداره و محل کارتان جلسه برگزار می‌کنید، بهتر است بدانید که به یک میز کنفرانس با تعدادی صندلی نیاز دارید.
اگر در اداره، کارهای نقشه‎کشی و طراحی انجام می‌دهید، به یک میز بزرگ و مخصوص نقشه‌کشی نیاز دارید، تا بتوانید همه وسایل و تجهیزات مورد نیازتان را در روی میز قرار دهید. در اداره‌هایی که کارمندان کارهای متفاوتی انجام می‌دهند، باید میز هر کارمند متناسب با فعالیتش تهیه شود. هم چنین اگر کارمندان ساعت زیادی روی صندلی می‌نشینند برای جلوگیری از آسیب‌های جسمی‌ کارمندان باید صندلی‌هایی راحت و متناسب با آناتومی و ارگونومیک بدن استفاده شود. هم چنین بهتر است صندلی‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشند.

در انتخاب مبلمان اداری باید به چه نکاتی توجه نمود؟

برای انتخاب و خرید مبلمان اداری باید به نکاتی از قبیل ابعاد میزها و صندلی ها مانند طول، عرض و ارتفاع آن ها توجه نماییم. توجه به ابعاد میز و صندلی اداری به این منظور مهم است که ما برای خرید این اجزا باید به ابعاد محیط و فضایی که قرار است مبلمان اداری چیده شود دقت نماییم و مبلمان اداری را طوری انتخاب کنیم که به راحتی در اداره و سازمان مورد نظر چیده شوند.
یعنی در واقع فضای کافی برای چیدمان مبلمان باشد. علاوه بر توجه به ابعاد مبلمان اداری، فضای قرارگیری مبلمان و نور پرداری اتاق، باید به سبک مبلمان که به صورت مدرن یا کلاسیک و همین طور رنگ و نقش مبلمان که با سایر اجزای دکوراسیون داخلی هماهنگ و متناسب باشد نیز توجه شود. توجه به همگی این نکات سبب زیباتر شدن هرچه بیشتر دکوراسین اداره شما می شود و فضا را برای کارمندان دل نشین و جذاب نموده در نتیجه راندمان کاری بالا می رود.

تاثیر مبلمان اداری بر اداره

این مبلمان می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر محیط و افرادی که از این مبلمان ها استفاده می کنند داشته باشد. تاثیراتی که مبلمان اداری بر محیط کار و اداری دارد از زیبایی تا حفظ سلامت کارکنان گسترده می باشد. به طور مثال زیبایی که می تواند داشته باشد این است که فضای اداری را بسیار شکیل به نظر برساند و در نگاه کسانی که ارباب رجوع آن اداره می باشند به صورت خوبی جلوه نماید. تاثیراتی که می توان بر سلامتی افراد داشته باشد این است که با انتخاب درست مبلمان های اداری به درست نشستن افراد بر روی جایگاه خود و کم کردن فشارهای ناشی از بد نشستن بر روی صندلی و قرار گرفتن پشت میز اداری را کم می کند و افراد بر روی این صندلی ها احساس آرامش بیشتری دارند. در کل می توان گفت که این مبلمان های اداری تاثیرات مطلوب بر فضای اداره خواهند داشت.

اهمیت نقش و رنگ مبلمان اداری

علاوه بر موضوع کارکرد مبلمان مورد دیگری مانند ترکیب رنگ و زیبایی مبلمان نیز مهم می‌باشد. مثلا در انتخاب مبلمان باید دقت نمود که از انتخاب رنگ‌های سرد و بی‌روح خودداری شود. زیرا این رنگ‌ها نه تنها سبب جذابیت مبلمان نمی‌شود بلکه باعث بی‌روح شدن فضای اداره و یکنواخت شدن محیط اداره شده و همین موضوع سبب دل سرد شدن و بی‌حوصلگی کارمندان می‌شود و آن‌ها دیگر علاقه‌ای برای ماندن به مدت زمان زیاد در اداره را ندارند. البته خوب است بدانیم همان قدر که یک رنگ سرد سبب از بین رفتن جذابیت اداره می‌شود همان قدر هم ترکیب رنگ‌های بسیار زیاد جالب نبوده و سبب زیبایی محیط نمی‌شود. باید از ترکیب رنگ‌های متناسب برای دکوراسیون و انتخاب مبلمان استفاده کرد تا سبب زیبایی محیط اداره شد.

قیمت مبلمان اداری

قیمت مبلمان اداری به موارد مختلفی بستگی دارد. مثلا این که چوبی باشند یا فلزی یا ترکیب این موارد، این که از چه نوع چوب و یا چه نوع فلزی ساخته شده باشند، از نوع کلاسیک باشند یا مبلمان اداری مدرن چه اجزایی داشته باشند و ... می‌دانیم که هر چه قدر تعداد اجزا بیشتر باشد، جنس چوب یا استیل مبلمان مرغوب‌تر باشد و هر چه سایز مبلمان بزرگ‌تر باشد، قیمت مبلمان نیز افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که بگوییم قیمت مبلمان‌ اداری در کل بالا می‌باشند و یکی از معایب آن‌ها نیز همین می‌باشد. اما این قیمت بالا ارزش هزینه کردن را دارد.

مبلمان اداری و ضرورت وجود آن در محیط کاری

مواد مرغوب به‌کار رفته در مبلمان اداری می‌تواند بیانگر کیفیت بالای آن باشد. در زمان خرید به این نکته مهم توجه نمایید.

مبلمان اداری از ملزومات محیط اداری

مبلمان‌ گوناگون و متنوعی در محیط و فضای‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از موارد ضروری در محیط کاری و اداری می‌توان به مبلمان اداری در انواع و نمونه‌های مختلف آن اشاره نمود. برای اینکه بتوان نتیجه‌ای مثبت در کار و فعالیت افرادی که در سازمان و شرکت‌ها مشغول به کار هستند را مشاهده نمود، می‌بایست در زمان خرید مبلمان اداری به نکات زیر توجه کرد.
برخورداری از محیط و فضای ایده‌آل در محیط کاری و اداری در هر سازمانی از مهم‌ترین مواردی است که می‌بایست مسئولین محترم به آن توجه کافی داشته باشند. سپری نمودن بخش عظیمی از ساعت‌های شبانه‌روز در این محیط‌ها ازجمله دلایلی است که می‌بایست در زمان خرید انواع مبلمان اداری به آن بسیار توجه شود. به‌ عنوان‌ مثال اگر به دنبال مبلمانی هستید که کارمندان شما با آن احساس راحتی داشته باشند می‌بایست به کیفیت و جنس به‌کار رفته در آن‌ها توجه کرده و مبلمانی را انتخاب کنید که برای ساعت‌ها بتواند راحتی را برای کارمندان شما به همراه داشته باشد. تنها مبلمان‌ با میز و صندلی‌هایشان شناخته نمی‌شوند. موارد دیگری نیز وجود دارد که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره خواهد شد، پس همچنان همراه ما باشید.

بخش‌های مختلف مبلمان اداری

میز اداری، صندلی اداری، انواع پارتیشن، میز کنفرانس، میز مدیریت و چند مورد دیگر از بخش‌های مختلف مبلمان اداری محسوب می‌شوند. در واقع تمامی این موارد در کنار یکدیگر مفهوم کلی مبلمان محیط اداری را تعیین می‌کنند. برخلاف بسیاری از افراد که تصور می‌کنند مبلمان اداری در واقع با صندلی و میز تعیین می‌شود. به ‌عنوان‌ مثال پارتیشن‌ها از اجزای مهم و اصلی این نوع از مبلمان‌ شناخته می‌شوند که شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کرده باشد.
برای روشن‌تر شدن موضوع به این نکته اشاره می‌کنیم که فرض کنید فضا و محیط اداری از وسعت بالایی برخوردار نیست که بتوان به دیوارکشی آجری اقدام نمود. با استفاده از پارتیشن می‌توان به این هدف دست‌یافت. هزینه مقرون به‌صرفه‌تر و فضایی مدرن و کلاسیک‌تر را می‌توان با این بخش از مبلمان محیط اداری ایجاد نمود؛ بنابراین نباید از جایگاه پارتیشن‌ها در مبلمان محیط اداری و کاری غافل شد. البته مطمئناً میز و صندلی اداری از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موارد هستند که در این نوع مبلمان‌ها به آن توجه خاصی می‌شود.

نحوه انتخاب مبلمان اداری

انتخاب و خرید مبلمان اداری و یا هر نوع مبلمانی از مواردی است که شاید ذهن بسیاری از خریداران را به خود مشغول نماید. در واقع این موضوع که چه نوع مبلمانی انتخاب شود که با در برداشتن فاکتورهای مهمی همچون کیفیت، جنس و رنگ از رضایت کلی کارکنان نیز برخوردار باشد، اهمیت بالایی در زمان خرید این نوع از مبلمان‌ها دارد. برای اینکه بتوانید انتخابی درست و معقول در زمان خرید مبلمان‌ اداری خود داشته باشید ما به شما توصیه می‌کنیم که به نظرسنجی افراد و کارمندان خود بپردازید.
با استفاده از این موضوع نه‌ تنها می‌توانید خرید خود را سریع‌تر به انجام برسانید، بلکه رضایت تک‌تک افراد را نیز می‌توانید در این نوع خرید هوشمندانه کسب کنید؛ اما برای اینکه بتوانید به نظر قاطع و محکمی در این موضوع دست پیدا کنید می‌بایست به نکات مهمی در این لیست (نظرسنجی) توجه نمایید. در ادامه به ارائه این موارد در زمان مشورت با کارمندان سازمان خود خواهیم پرداخت.

نظرسنجی از کارمندان در زمان خرید مبلمان اداری

مسلماً کارمندان هر شرکتی در کنار مدیرعامل از مهم‌ترین اشخاصی هستند که بیشترین استفاده را از مبلمان اداری خواهند داشت. همان‌طور که در مبحث قبلی نیز اشاره نمودیم برای موفقیت در یک خرید مناسب و ایده‌آل می‌توان از نظرات مختلف کارمندان هر شرکت و سازمانی بهره‌مند شد. جمع‌آوری این نظرات و بررسی هر یک از آن‌ها می‌تواند در خرید مبلمان محیط اداری به شما یاری رساند.
در مرحله اول توصیه می‌کنیم لیست بلندی را آماده کرده و با نظم مشخص در ستون‌های مختلف به جنس، کیفیت و همچنین طراحی مبلمان اداری بپردازید. کارمندان می‌توانند نظرات خود را در رابطه با هریک از این موارد در قسمت‌های مختلف عنوان کنند. این کار می‌تواند رضایت هر دو طرف را از خرید مبلمان مناسب در برداشته باشد. در واقع نه ‌تنها استفاده از نظر کارمندان در خرید مبلمان به شما در این موضوع یاری می‌رساند بلکه حس دوستانه و گرمی در فضا و محیط کاری به دلیل این نظرسنجی ایجاد خواهد شد.

فاکتورهای مهم در زمان خرید مبلمان اداری

در مبحث قبل اشاره نمودیم که می‌بایست در زمان خرید مبلمان اداری به فاکتور و موضوعات مختلف و مهمی توجه شود. یکی از این موارد جنس مواد به‌کاررفته در مبلمان محیط اداری می‌باشد. مسلماً می‌دانید که هر مبلمان اداری با جنس و طراحی به‌کار رفته در آن شناخته می‌شود. البته رنگ‌بندی نیز می‌تواند در زمان خرید این نوع مبلمان‌ها مورد توجه قرار گیرد اما مهم‌ترین بخش مرغوبیت جنس است.
در واقع ارزش هر مبلمانی با کیفیت مواد به‌ کار رفته در آن تعیین می‌شود. مبلمان اداری اعم از صندلی و میزهای آن می‌بایست از موادی ساخته شود که رضایت مصرف‌کننده را در برداشته باشد. دلیل شهرت برندهای شناخته‌شده در دنیا نیز اهمیت دادن به کیفیت این دست از موارد مورد نیاز و اساسی در هر مرکز و سازمانی است؛ بنابراین فراموش نکنید که در زمان خرید عجول نبوده و با بررسی هر یک از فاکتورهایی که در این بخش به آن‌ها اشاره نمودیم خرید مناسب و عالی را تجربه نمایید. البته فروشنده منصف نیز می‌تواند خیال شما را از کیفیت و موارد به‌ کار رفته در مبلمان‌ محیط اداری راحت نماید.

خرید مبلمان اداری مدرن و کلاسیک

مبلمان‌ اداری با توجه به طراحی که دارند شناخته می‌شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از طراحی‌های مدرن و کلاسیک در این حیطه وارد شده است که بسیار مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. توجه به کیفیت در کنار طراحی خاص و منحصر به‌فرد می‌تواند فضای کاری مدرن و شیکی را برای هر شرکت و ارگان خاصی فراهم نماید.
اما اگر خوب به نمونه‌های مختلف مبلمان اداری در فضای مجازی توجه کرده باشید، متوجه خواهید شد که امروزه بیشتر سبک‌های این دست از مبلمان‌ها به سمت مدرن و کلاسیک سوق داده‌ شده است. البته نباید از مبلمان‌ اداری سنتی و خاص نیز غافل شد؛ اما با توجه به افزایش شغل‌های مختلف، محیط گوناگونی نیز ایجاد شده است که با توجه به نیاز این فضاها و البته دکوراسیون به‌کار رفته در آن‌ها می‌توان به خرید مبلمان اداری مدرن و کلاسیک اقدام نمود. مطمئناً این نوع انتخاب می‌تواند با فضای مورد نظر ایجاد ‌هارمونی مناسبی نماید.

چکیده‌ایی از مطالب مبلمان اداری
1- مبلمان اداری از ضروری‌ترین مواردی است که می‌بایست در هر مکان اداری و کاری به آن توجه شود.
2- مبلمان محیط اداری در نمونه‌های مختلف با طراحی‌های خاص و منحصر به‌فرد تولید می‌شود.
3- سه فاکتور مهم و کلیدی کیفیت، جنس و همچنین طراحی مبلمان‌ محیط اداری را در زمان خرید فراموش نکنید.
4- از مبلمان‌ محیط اداری بسیار رایج امروزی نوع مدرن آن است که امروزه نیز بسیار مورد استفاده هر مرکز و سازمانی قرار می‌گیرد.
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× پاسخگوی سوالات شما هستیم.