انتخاب میز کنفرانس

انتخاب میز کنفرانس مناسب

پیش از هر چیز با هم به بررسی تعریف میز کنفرانس و نیاز ما به آن می‌پردازیم. میز کنفرانس، میزی بزرگ است که افراد با نشستن دورتا دور آن به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. اگر در حال ایجاد یک اتاق کنفرانس در دفتر کار خود هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

نحوه چیدمان اتاق کنفرانس

گزینه‌های زیادی برای چیدمان اتاق کنفرانس خود در اختیار خواهید داشت. برخی چیدمان‌های اتاق کنفرانس و میز کنفرانس، بیشتر برای معطوف کردن توجه به بخش خاصی طراحی می‌شوند و برخی دیگر برای تعاملی برابر.
بیایید تا با هم برخی چیدمان‌های رایج اتاق کنفرانس را بررسی کنیم:

چیدمان مستطیلی

ساده‌ترین نوع میزهای کنفرانس در واقع همین میز کنفرانس مستطیلی شکل است. شاید بارها این سبک اتاق کنفرانس کلاسیک و ساده را در فیلم‌ها، اتاق فکر شرکت‌ها یا جلسات ادارات دیده باشید.
معمولا شامل یک میز مستطیلی بزرگ یا بیضی شکل می‌شود؛ هم‌چنین با کنار هم گذاشتن چند میز کوچکتر مستطیلی شکل و قرار دادن صندلی در اطراف می‌توان آنرا ایجاد کرد. این سبک میزها برای بررسی موضوعات و جلسات هماهنگی میان کارمندان و رئیس‌ها و هم چنین ویدئو کنفرانس‌ها مناسب هستند. افرادی که در درازای طول این میز می‌نشینند اشخاص دیگر در همان ردیف را به خوبی نمی‌بینند و در مقابل اشخاصی که در عرض مستطیل می‌نشینند تقریبا بر دیگر اشخاص نظارت کامل دارد.
مانند میز شام که معمولا بزرگ خانواده در راس این میز می‌نشیند، رئیس و مدیر شرکت‌ها در راس و دیگر افراد در طول این میز قرار می‌گیرند. این سبک میزها به راحتی تا 25 نفر را پوشش می‌دهند.


چیدمان مربعی با مرکز خالی

این میز که کاربرد زیادی نیز دارد، از کنار هم قرار گرفتن چهار میز مستطیلی و ایجاد یک بخش خالی در مرکز آنها تشکیل می‌شود. تفاوت این سبک چیدمان میز کنفرانس با میز مستطیلی، اولا فضای خالی در میان آن که امکان ارائه و کنفرانس توسط یک شخص با بیشترین تعامل ممکن با حضار را فراهم می‌کند و دوما تعداد پایینتر افراد است که در اینگونه میزها کمتر از 20 نفر می‌توانند به راحتی حضور داشته باشند.
این سبک میز کنفرانس، ارتباطی ساده و تعاملی راحت را برای اعضای نشسته دور آن فراهم می‌کند. اگر به یک اتاق فکر احتیاج دارید که افراد بتوانند ایده‌های خود را مطرح کنند و یا قصد معرفی محصولی را برای مشتریان دارید، این سبک میزها می‌توانند به کمک شما بیایند. شخصی که در مرکز قرار می‌گیرد، به سادگی می‌تواند به اشخاص نزدیک شود و با آنها تعامل داشته باشد.

چیدمان U شکل

همانطور که از نام این میز پیداست، شکل کلی آن به صورت U است و می‌تواند از کنار هم قرار گرفتن چند میز مستطیلی و ایجاد شکل U بدست آید. صندلی‌ها در اطراف بیرونی میز قرار می‌گیرند. این میز برای ارائه‌ها، ویدئو کنفرانس و جلسات هماهنگی مناسب است.
اشخاص هر کدام فضای کافی در اختیار دارند و اگر نیاز به استفاده از لپ‌تاپ یا نت‌برداری داشتند به سادگی و بدون مشکل می‌توانند کار خود را انجام دهند. توجه حضار به بخش باز U و ارائه‌دهنده جلب می‌شود و این‌گونه میزها به راحتی می‌توانند تا 25 نفر ظرفیت داشته باشند.
اگر اتاق کنفرانس شما با یک میز U شکل چیده شده باشد، می‌توان گفت برای هر کنفرانسی مناسب خواهد بود. این میزها برای ارائه‌های بین همکاران و یا تعامل با مشتریان عالی است و می‌توانید مطمئن باشید که توجه کافی حضار را جلب خواهید کرد. هم‌چنین فضای کافی که در اختیار حضار قرار می‌گیرد می‌تواند تعامل آنها را با ارائه شما بالا ببرد.


چیدمان تئاتری

این کلاسیک‌ترین سبک اتاق کنفرانس محسوب می‌شود. شاید شما هم اولین ارائه دانشگاهی خود را به این شکل و روی سکو داده باشید. درست مانند تئاتر، یک فضای مرکزی برای سخنران و حضار نیز در ردیف‌های صندلی در مقابل او نشسته‌اند. این سبک برای آموزش، ارائه و هم‌چنین ارائه تصویری مناسب است. هم چنین وقتی احتیاج دارید که افراد زیادی را جای دهید، بدون اینکه با یکدیگر تعاملی داشته باشند، این چیدمان برای اتاق کنفرانس مناسب است. حتما بیشتر کنفرانس‌هایی که در آن شرکت داشته‌اید نیز به همین شکل بوده است، جایی‌که کمترین تعامل دوطرفه وجود دارد و حضار گاهی سوالاتی نیز می‌پرسند.

چیدمان کلاس درس

از آنجایی که همه ما سر کلاس‌های درس مدرسه حاضر شده‌ایم، همین حالا هم به قدر کافی درباره این سبک چیدمان اتاق کنفرانس اطلاعات کافی داریم. چیدمان اتاق کنفرانس به این شکل، ترکیبی از عناصر مختلف دیگر چیدمان‌ها را دارد. حضار هم‌چنان در ردیف‌های مشخص می‌نشینند و رو به تنها سخنران جمع هستند. به علاوه، برای یادداشت برداشتن و دیگر فعالیت‌ها فضای کافی و شخصی دارند.
اگر سخنران به مشارکت حضار در طول ارائه خود نیاز دارد، این سبک می‌تواند تعاملی خوب را بین حضار با سخنران و حضار با یکدیگر فراهم کند. برای نمونه، حتما به خاطر دارید که آموزگار، از ما می‌خواست تا با هم‌کلاسی که کنارمان نشسته روی یک موضوع کار کنیم و یا به سادگی در کنار میز ما می‌آمد و به بررسی فعالیت‌ها می‌پرداخت.

چیدمان مهمانی (ضیافت)

دلیل این نام‌گذاری روشن است و وقتی نام ضیافت را خواندید حتما تصور صحیحی از این چیدمان در ذهن شما شکل گرفته است. این سبک از تعداد زیادی میز که معمولا به شکل گرد نیز هستند در یک اتاق بزرگ، تشکیل می‌شود. با توجه به هدف شما از این کنفرانس یا ضیافت، می‌توانید تا 8 صندلی در اطراف این میزها بچینید و یا میزهای بلندتری تهیه کنید و ایستاده جلسات را جلو ببرید.
احتمالا تا حالا بارها در مهمانی‌ها، ضیافت‌های شام و مجالس مختلف با این چیدمان آشنا شده‌اید. اینگونه چیدمان به افراد کمک می‌کند تا در گروه‌هایی کوچک اهداف خود را بررسی کنند و نهایتا توجه خود را به یک سخنران واحد نیز جلب کنند.


چیدمان اتاق کنفرانس شما از اهمیت بالایی برخوردار است. این چیدمان باید با دقت و بر اساس تعداد حضار، هدف کنفرانس و فضای در اختیار تنظیم گردد. اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام چیدمان مناسب برای شماست با یک متخصص دکوراسیون داخلی مشورت کنید.
حال که با انواع چیدمان اتاق کنفرانس آشنا شدید و بررسی کردید که کدام مورد برای برطرف کردن نیازهای شما کافی است، با هم به بررسی میزهای کنفرانس پرکاربرد و جزئیات آنها می‌پردازیم.

انتخاب میز کنفرانس مناسب

میز کنفرانس مهم‌ترین بخش اتاق کنفرانس شماست و باید برای انتخاب آن وقت بگذارید، مطالعه کنید و با دانش کافی مناسب ترین نوع را برای اتاق کنفرانس خود تهیه کنید.
میز کنفرانس می‌تواند جایگاه افراد را مشخص کند و در حالات مختلف جلسه شما تاثیرگزار باشد. در ادامه به بررسی سه نوع پرکاربرد آن و هدفی که برای آن تولید شده‌اند می‌پردازیم:

میز کنفرانس مستطیلی

این میز کلاسیک از سالن‌های اجتماعات گرفته تا میز غذاخوری خانه‌های ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینگونه میزها سلسله مراتب افراد مشخص می‌شود. افرادی که در دو راس این میز می‌نشینند، می‌توانند تمام حضار را ببینند درحالی‌که دیگران مدام جای خود را عوض می‌کنند تا بتوانند توجه خود را به بخش دیگری جلب کنند.
هرچه طول میز بالا می‌رود، به معنای واقعی کلمه، اختلاف قدرت بین کسانی که دو طرف می‌نشینند و کسانی که در دو راس نشسته اند محسوس می‌شود. شاید به همین دلیل است که در جلسات هیات دولت یا هیات رئیسه شرکت‌ها از این سبک میزها استفاده می‌شود و در اتاق هایی که برای همکاری، طوفان فکری و مشورت چیده می‌شوند خبری از میز کنفرانس مستطیلی شکل نیست.
با وجود اینکه میز کنفرانس مستطیلی ساده‌ترین انتخاب پیش روی شماست، بدلیل اینکه ساختار کمپانی را نشان میدهد برای جلسات همکاری با میهمانان و یا کارمندان مناسب است و پراستفاده‌ترین میز کنفرانس نیز محسوب می‌شود.

میز کنفرانس U شکل

داشتن میز کنفرانس به شکل U دو مزیت اصلی دارد:
1. اول از همه با وجود هدر رفتن مقدار زیادی فضای خالی، توجه حضار را به بخش باز حرف U جلب می‌کند. برای معرفی محصولات، ارائه ها و کنفرانس ویدیویی گزینه بسیار مطلوبی محسوب می‌شود. ارائه‌دهنده می‌تواند به راحتی با حضار تعامل داشته باشد.
2. دوما، این سبک بهره‌وری از فضا، راندمان جلسات شما را بالا می‌برد. چگونه؟ اعضای نشسته در جلسه همگی احساس برابری دارند و اطلاعات را از بخش مشترکی بدست می‌آورند. فضای جلسات شما بر پایه اطلاعات و تحقیقات خواهد بود.

میز کنفرانس گرد

میز کنفرانس گرد مزیت‌ها و معایب خودش را دارد. پیشتر گفتیم که در چیدمان ضیافت، تعداد زیادی میز گرد را در یک سالن می‌چینند، اما یک میز کنفرانس گرد بزرگ چه مزایا و معایبی دارد؟ بیایید تا در ابتدا به نیمه پر لیوان نگاه کنیم:
با وجود برخی مشکلات و ایرادات میز گرد، برجسته‌ترین ویژگی این میزها، برابری است. این ویژگی در برخی جلسات به قدری مهم است که هنوز یکی از پرکاربردترین میزهای کنفرانس دنیا، میز گرد است. میزهای گرد برای محیط‌های همکاری، همفکری و تعامل با مشتریان عالی است. فرض کنید دو نفر در گوشه میزی مستطیلی شکل نشسته اند، آنها بیشتر احساس مخالف بودن با یکدیگر خواهند داشت تا در حالتی که روی میز گرد کنار هم نشسته‌ باشند. روی میز گرد فرقی نمی‌کند کجای میز نشسته باشید، هیچ تفاوتی با دیگران نخواهید داشت.
اما معایب میز گرد کنفرانس، کمبود فضای شخصی برای قرار دادن لوازم و انجام فعالیت‌هایی مانند یادداشت برداشتن. اگر میز گرد شما خیلی بزرگ باشد، دو نفر که روبروی هم هستند باید برای حرف زدن با یکدیگر فریاد بزنند و یا برای صحبت کردن با نفر کناری پچ پچ کنند. اگر میز کنفرانس گرد شما کوچک باشد نیز بیش از حد صمیمی‌ خواهد بود و شاید برخی افراد خیلی با این قضیه کنار نیایند. هم‌چنین، سخنران جلسه شما نمی‌تواند همان ارتباطی که با شخص روبروی خود برقرار می‌کند را با نفری که در کنارش نشسته برقرار کند.

انتخاب صحیح جنس میز کنفرانس؟

چوب صنعتی (چوب کامپوزیت) با چسباندن تعداد زیادی فیبرهای چوبی به وسیله فشار و گرما به یکدیگر بوجود می‌آید. رایج‌ترین نوع چوب‌های کامپوزیت، نئوپان و MDF که در واقع مخفف medium density fiberboard (تخته فیبر با چگالی متوسط) است، می‌باشند. MDF محکم‌تر از نئوپان است و هم‌چنین نسبت به چوب خالص مقرون به صرفه است چرا که به نوعی از بازیافت مواد قابل بازیافت بدست می‌آید.
وقتی که با پوششی از لمینیت روکش شود، MDF می‌تواند کاملا مشابه با چوب واقعی شود و هم چنین دوام و ماندگاری برابر با آن را داشته باشد.
لمینیت در واقع نوعی روکش است. با فشار لایه‌هایی از جنس چوب و پلاستیک بر روی هم و چسباندن آنها با گرما به یکدیگر، صفحات لمینیت خلق می‌شوند. سپس لایه‌ای از جنس لمینیت بر روی سطح میز کنفرانس که معمولا از نوعی چوب کامپوزیت مانند MDF نصب می‌گردد. لمینیت‌ها معمولا در اتاق کنفرانس‌ها و مبلمان اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که با دوام و محکم هستند، هم چنین نگهداری از آنها ساده است و کم رنگ یا کدر نمی‌شوند.
روکش چوب، توسط گرما و فشار تولید می‌شود. برش‌هایی از چوب واقعی که به مبلمان می‌چسبند و به نازکی کاغذ هستند. حدود 1 تا 25 درصد از 1 اینچ (2.54 سانتی متر) ضخامت دارند. روکش‌ها در واقع بخش مهمی ‌از ساخت و تولید مبلمان محسوب می‌شوند چرا که می‌تواند به هر بخشی متصل شود و ظاهری زیبا و مشابه با چوب واقعی را بسازد در حالی‌که هزینه‌ها را بالا نمی‌برد.

نکته مهم در انتخاب صندلی کنفرانس

صندلی کنفرانس‌های خود را با دقت انتخاب کنید، این صندلی باید ویژگی‌های ارگونومیک داشته باشد. مانند کنترل و تنظیمات برای پشتی گردن و ارتفاع صندلی، حالت S برای پشتیبانی از شکل ستون فقرات، آسایش و راحتی هنگام نشستن داشته باشد. راحتی صندلی کنفرانس برای نشستن طولانی مدت در ارائه‌ها و کنفرانس‌های طولانی اهمیت زیادی می‌یابد.
صندلی‌های کنفرانس ظاهری مشابه با صندلی اداری دارند. تفاوت آنها در چیست؟ در واقع اکثر صندلی‌های اداری می‌توانند به جای صندلی کنفرانس استفاده شوند و برعکس، اما برخی وجوه تمایز نیز وجود دارد که به آنها می‌پردازیم. صندلی اداری که تنظیمات ارگونومی ‌کمتری دارد، برای کنفرانس مناسب‌تر است چرا که نمی‌خواهیم حواس کاربر را پرت کنیم. هم‌چنین، کمبود این تنظیمات باعث می‌شود که حضار در جلسه مشغول تنظیم کردن صندلی خود نشوند. به همین دلیل اکثر صندلی های کنفرانس تنظیماتی تنها برای ارتفاع دارند.
امیدواریم که این مقاله راهنمای خوبی برای شروع راه اندازی یک اتاق کنفرانس برای شما شود. فراموش نکنید نظرات خود را برای ما بنویسید و اگر این مقاله برایتان مفید واقع شد، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
واحد تحقیق و توسعه لیدوماحساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276