انتخاب صندلی اداری

نکات مهم در انتخاب صندلی اداری

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر شرکت‌، اداره یا دفتر کار، میز و صندلی اداری مورد استفاده در آن است. کارمندان ساعت‌های زیادی را پشت میز اداری خود و بر روی صندلی می‌نشینند. اگر صندلی اداری مورد استفاده، استاندارهای لازم را داشته باشد، راحتی و آسایش مورد نیاز برای کار بلند مدت را فراهم می‌کند. در مقابل، اگر صندلی اداری مورد استفاده استاندارد نباشد و فاکتورهای راحتی و آسایش کارمندان را فراهم نکند، قطعا بر روی راندمان کلی مجموعه تاثیر نامناسبی خواهد گذاشت. در این مقاله نکات مهم در انتخاب و خرید صندلی اداری را با شما در میان می‌گذاریم تا با افزایش اطلاعات خود خریدی دقیق داشته باشید. با ما همراه شوید.

صندلی اداری چیست و چه اهمیتی دارد؟

شاید اگر به یک کارمند اداری بگوییم که چه مدت بر روی صندلی اداری خود می‌نشیند، شگفت‌زده شود. تقریبا 40 ساعت در هفته با احتساب 8 ساعت کاری در هر روز و تعطیل بودن پنجشنبه، تقریبا 1900 ساعت در سال! این عدد را در تعداد سال‌هایی که قرار است کار کنید ضرب کنید تا متوجه شوید بخش بزرگی از زندگی خود را بر روی صندلی اداری می‌گذرانید.
با وجود توضیحات بالا، هنوز صاحبان کسب‌و‌کار، هزینه بیشتری برای تهیه میزهای اداری می‌کنند تا صندلی اداری. این موضوع برای کسانی‌که در خانه نیز کار می‌کنند صدق می‌کند. برخی از این افراد، نسبت به زمانی که خواب هستند زمان بیشتری را پشت کامپیوتر خود می‎گذرانند، اما همچنان به خرید صندلی اداری مناسب فکر نکرده‌اند. یک صندلی راحت که بتوان ساعت‎ها بدون ناراحتی و فشار به بدن روی آن نشست و کار کرد.
تحقیقات ارگونومی نشان می‌دهد صندلی اداری مناسب راندمان کاری شخص را بالا می‌برد. در مقابل، صندلی اداری نامناسب نیز به کمردرد، مشکلات پا یا حتی سندروم تونل کارپ که به نشانگان مجرای مچ دستی نیز معروف است، منجر می‌شود.
پس اگر می‌خواهید بازده کاری کارمندان خود را بالا ببرید و به دلایلی مانند کمردرد، آنها را غایب نبینید، باید برای صندلی اداری مناسب هزینه کنید. هزینه‌ای که برای خرید این صندلی‌ها خواهید کرد با عدم غیبت کارمندان و بالا رفتن بازده کاری ایشان جبران خواهد شد.

موارد مهم در انتخاب صندلی‎ های ادرای

صندلی‌های اداری، بخشی از دکوراسیون هر شرکتی محسوب می‌شوند و اکثر افراد بیشتر به ظاهر آنها اهمیت می‌دهند بدون اینکه از تاثیرات آن بر روی سلامتی اشخاص آگاهی داشته باشند. طراحی و ارگونومی ‌صندلی باید اولین اولویت در انتخاب آن باشد.

تکیه‌گاه فیله کمر

یک صندلی اداری خوب، تکیه‌گاهی برای قسمت پایین کمر یا همان ماهیچه‌های فیله کمر دارد. برخی از صندلی‎ها نیز تکیه‌گاهی قابل تنظیم در این قسمت دارند که کاربر می‌تواند آن را به مقدار راحتی خود تنظیم کند. این بخش از صندلی اداری، برای پیشگیری از کمردرد و مشکلات حادتر مانند سیاتیک بسیار مفید و لازم است.

قابلیت تنظیم

تقریبا همه صندلی‌های اداری قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمن و تکیه‌گاه دست دارند. هرچند این دو مورد مهم‌ترین قابلیت‌های تنظیمی در صندلی برای خرید نیستند. بهترین صندلی‌های اداری حداقل پنج قابلیت تنظیم و برخی حتی تا چهارده مورد دارند.

مهم‌ترین بخش‎هایی که باید قابل تنظیم باشند، بخش تکیه‌گاه پایینی کمر، فاصله و ارتفاع تکیه‌گاه‌های دست، پشتی کمر و زاویه پشتی است.

صندلی چرخدار اداری

تقریبا همه صندلی‌های اداری چرخ‌دار هستند. هرچند اگر کف دفتر کار شما با فرش پوشیده شده است، باید صندلی‌ای تهیه کنید که چرخ‌هایش مناسب این شرایط باشد. داشتن چرخ کاربرد بسیار زیادی دارد، برای برداشتن وسیله‌ای از گوشه میز که در دسترس نیست، نیازی به کشیدن بدن خود یا بلند شدن از صندلی نخواهید داشت.

صندلی چرخان اداری

همه صندلی‌های اداری باید این قابلیت را داشته باشند تا بر روی محور نشیمنگاه خود بچرخند. اگر قصد برداشتن چیزی از پشت سر خود را داشته باشید باید بتوانید با چرخش روی محور نشیمنگاه بدون آنکه نیاز به تکان دادن چرخها باشد، به عقب دسترسی داشته باشید.

پشتی صندلی اداری

پشتی یا همان تکیه‌گاه اصلی صندلی باید نفس بکشد! یعنی هوا در آن جریان داشته باشد تا خیلی گرم نشود. به علاوه، بخش نرم و بالشت گونه آن باید به قدری باشد که شخص احساس راحتی در تکیه دادن به آن بکند.

فایده داشتن یک صندلی اداری خوب

یک صندلی اداری خوب فواید زیادی دارد مانند کمردرد کم‌تر. یک صندلی خوب در مقایسه با یک صندلی نامناسب، اجازه نمی‌دهد تا خیلی زود خسته شوید و می‌توانید ساعت‌ها بدون مشکل بر روی آن بنشینید و به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید.
مطالعات نشان داده است که وقتی کارمندان احساس راحتی کنند، بیشتر سازنده عمل می‌کنند و محیط کاری مثبت‌تری نسبت به کارمندانی که خیلی حس راحتی در پشت میز خود ندارند، ایجاد می‌گردد. نهایتا، داشتن صندلی‌های اداری راحت و مناسب، تعداد مرخصی‌های آنها که به علت خستگی می‌باشد را کاهش می‌دهد.

صندلی را پیش از خرید امتحان کنید

مدیران شرکت‌ها می‌توانند از کارمندان خود بخواهند تا صندلی‌ها را پیش از خرید امتحان کنند تا مطمئن شوند که کارمندان با آنها احساس راحتی می‌کنند. دانستن اینکه صندلی اداری چه احساسی را به کسی که بر روی آن می‌نشیند منتقل می‌کند، اهمیت زیادی دارد و می‌تواند منجر به خریدی هوشمندانه‌تر شود. برخی از فروشندگان مبلمان اداری می‌توانند انواع متنوعی از صندلی‌های اداری را به دفتر شرکت شما بیاورند تا کارمندان آنها را امتحان کنند و تصمیم بگیرند برای هر کس، کدام صندلی مناسب‌تر است. قبل از خرید صندلی‌های جدید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
- پشتی صندلی باید قابل تنظیم و شکل ستون فقرات داشته باشد. همچنین پشتی باید بخش قوس کمر را نیز پوشش دهد.
- پاها باید کاملا به زمین برسند و صاف روی آن قرار گیرند. اگر اینطور نیست، ارتفاع صندلی را تنظیم کنید یا یک صندلی با تکیه‌گاه برای پا انتخاب کنید.
- تکیه‌گاه‌های دست باید به بدن نزدیک باشند و اجازه دهند تا شانه شما استراحت بکند.
- ارتفاع تکیه‌گاه دست نیز باید قابل تنظیم باشد و با سطح میز در یک سطح قرار گیرد. این موضوع فشار به شانه‌ها را کاهش می‌دهد.
- وقتی که صاف می‌نشینید، دقیقا مرکز مانیتور کامپیوتر شما چیزیست که باید در مقابل چشمان خود ببینید.
- پشتی صندلی باید تا شانه‎ها و حتی بالاتر از شانه‌ها باشد تا به خوبی ناحیه کمر را پوشش دهد و در هنگام تکیه دادن احساس راحتی داشته باشد.
- نشیمنگاه صندلی باید به قدری بزرگ باشد که فاصله‌ای برابر با دو تا سه انگشت بین انتهای آن با زانو وجود داشته باشد.
انتخاب صندلی اداری مناسب که راحت باشد و درد و ناراحتی را دور نگه دارد، برای داشتن کارمندانی خوشحال، سالم و توانا که با مشکلاتی مانند کمردرد دست و پنجه نرم نکنند، امری با اهمیت است. مطمئن شوید صندلی‌های اداری شما نقش خود را در بالا بردن راندمان کاری شرکت شما بازی می‌کنند.

مشکلات ناشی از استفاده نادرست از صندلی اداری

حتی اگر بهترین صندلی اداری دنیا را داشته باشید تا زمانی‌که به درستی از آن استفاده نکنید و اشتباه بر روی آن بنشینید، عوارضی وجود دارند که سلامتی شما را به خطر می‌اندازند:
اگر عادت دارید هنگام کار رو به جلو خم شوید، بار زیادی را متحمل ستون فقرات می‌کنید، همچنین مشکلاتی مانند درد گردن نیز به زودی به سراغ شما خواهند آمد.
اگر عادت دارید تا بر روی لبه انتهایی صندلی بنشینید، دیسک کمر شما فشار زیادی را متحمل خواهد شد.
هر از گاهی از روی صندلی خود بلند شوید و چند قدم بردارید، نشستن بلندمدت بر روی صندلی، مشکلاتی مانند خستگی زودرس، درد و ناراحتی‌های دیگر عضلات گردن، از دست رفتن تناسب اندام، درد در مفاصل بدن و مشکلات گوارشی را به ارمغان می‌آورد.

صندلی اداری ارگونومیک چیست؟

دانشی وجود دارد به نام ارگونومی ergonomie (در زبان فرانسه و آلمان) و به انگلیسی ergonomics. این علم در واقع تعریف مشخصی دارد، طراحی محیط کار با بکاربردن اطلاعات علمی درباره انسان. این علم قصد کاهش انواع فشارهای روانی و جسمانی به شخص در محل کار دارد. پس انتظار می‌رود که صندلی اداری نیز بر پایه همین علم طراحی شود. هدف نهایی ارگونومیک، رضایت شغلی و بهبود بهره‌وری افراد است.
یک صندلی اداری ارگونومیک نیز دقیقا با توجه به نیازهای علمی بدن انسان در محیط کار طراحی شده است. اگر شما هم ساعت‌های طولانی بر روی صندلی و پشت میز خود می‌نشینید، در معرض انواع خطرات برای ستون فقرات و فیزیک کلی بدن خود هستید. یک صندلی ارگونومیک طوری طراحی شده است که آسیب‌ها به بدن شخص به حداقل برسد.

صندلی اداری ارگونومیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

در ادامه با هم بررسی می‌کنیم اگر صندلی‌ای ارگونومیک و یا فروشنده آن ادعا می‌کند که همینطور است، ما به عنوان خریداری هوشمند به چه نکاتی توجه کنیم؟ چگونه تشخیص دهیم که فاکتورهای علم ارگونومی در این صندلی به کار گرفته شده است؟
صندلی ارگونومیک تعدادی ویژگی دارد که برای تصحیح حالت نشستن شما طراحی شده است، اما این صندلی‌ها، نیمی از فرآیند صحیح نشستن شما هستند، نیم دیگر این است که بدانید و یاد بگیرید که چگونه روی این صندلی بنشینید.

نحوه صحیح نشستن روی صندلی ارگونومیک

- دست‌های خود را از صفحه نمایش کامپیوتر دور نگه دارید، بهترین حالت این است که راس مانیتونر هم تراز با چشم‌های شما باشد.
- صاف بنشینید و دولا نشوید. گردن شما باید راحت و در حالت طبیعی خود باشد.
- دست‌های شما باید موازی زمین باشد.
- هر دو پای خود را صاف روی زمین بگذارید و از روی هم انداختن پاها خودداری کنید. این نکته برای گردش خون صحیح در پاهای شما ضروری است.
صندلی ارگونومیک خوب قابلیت‌های تنظیم متنوعی برای کنترل بهتر و شخصی‌سازی تنظیمات دارد. وجود این تنظیمات برای مکان‌هایی که اشخاص مختلفی از صندلی‌ها استفاده می‌کنند از اهمیت بالاتری نیز برخوردار است. اگر صندلی اداری ارگونومیک را برای مصرف شخصی در دفتر کار یا برای شخص بخصوصی خریداری می‌کنید، تنظیمات آن را با توجه به ابعاد بدن کاربر تنظیم کنید.
در ادامه با ما همراه باشید تا برخی ویژگی‎های یک صندلی ارگونومیک را برای شما شرح دهیم.

ارتفاع صندلی

ارتفاع بهینه برای صندلی ارگونومیک، ارتفاعی است که شما به راحتی هر دو پای خود را صاف روی زمین بگذارید. به دلیل تفاوت قد افراد، وجود قابلیت تنظیم ارتفاع اولین و اصلی‎ترین ویژگی است که باید از صندلی اداری خود بخواهیم. محدوده ارتفاع مناسب برای افراد مختلف 40 تا 54 سانتی‎متر از سطح زمین است.

شیب صندلی

نشیمنگاه یک صندلی ارگونومیک خوب، شیب‎دار است. این شیب به قرارگیری بهتر لگن روی صندلی کمک می‌کند. شیب لگن یا pelvic tilt مشکلی رایج در افرادی است که طولانی مدت روی صندلی می‌نشینند. این معضل منجر می‌شود که قد شخص نیز کوتاه تر دیده شود.

پشتی و تکیه‌گاه

تکیه‌گاه صندلی ارگونومیک باید عرضی برابر با 30 الی 45 سانتی متر داشته باشد. همچنین عقب رفتن این تکیه‌گاه باید به طور دستی قابل تنظیم باشد، تا کاربر در صورت نیاز از عقب رفتن بیش از حد آن جلوگیری کند. پشتی صندلی ارگونومیک باید حالت S شکل ستون فقرات شما را پوشش دهد تا از فشار به آن و لگن بکاهد. پشتی قابل تنظیم به کاربر اجازه می‌دهد تا زاویه S را تنظیم کنند.

پشتی (تکیه‌گاه) سر

وجود یک تکیه‌گاه قابل تنظیم برای سر می‌تواند موقعیتی متناسب‌تر برای کاربر ایجاد کند. این ویژگی مقداری از وزن سر را تحمل می‌کند تا از فشار بر روی ستون فقرات، دیسک ها و ماهیچه‌های کمر کم کند.

چرخ‌ها

هر صندلی اداری، برای بالا بردن قدرت مانور کاربر و دسترسی به بخش‌های مختلف میز اداری به نیاز به چرخ‌هایی دارد که صندلی ارگونومیک نیز بدون شک این ویژگی را دارد.

جنس (متریال)

یک صندلی خوب ارگونومیک از متریال راحت تولید شده است. جنس صندلی نباید منجر به تحریک تعریق پوست کمر شود. متریال مورد استفاده نیز تاثیر زیادی بر قیمت صندلی خواهد داشت. بهترین صندلی ها از جنس چرم یا مخمل ساخته شده‌اند.
حرف آخر... موارد با اهمیت دیگری نیز وجود دارند که باید بررسی کنید که روزانه چند ساعت بر روی صندلی می‌نشینید، هرچه بیشتر روی صندلی خود وقت می‌گذرانید، باید تنظیمات بیشتری را از صندلی خود انتظار داشته باشید. فراموش نکنید، کیفیت صندلی اداری شما تاثیر بسیار زیادی بر سلامت شما خواهد گذاشت، پس با دقت انتخاب کنید!


واحد توسعه و تحقیق لیدوما
حساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276