انتخاب صندلی اپن

راهنمای خرید صندلی اپن

صندلی اپن چند سالی است که جای خود را در خانه‌های ما پیدا کرده است. ایستادن درازمدت در کنار اپن آشپزخانه و انجام امور روزمره، این حس نیاز را ایجاد کرد تا صندلی اپن تهیه و تولید شود. امروزه بسیاری از افراد از اوپن آشپزخانه خود به عنوان یک میز غذاخوری نیز استفاده می‌کنند. انواع متنوعی از صندلی اپن در طی این چند سال عرضه شده که طیف وسیعی از سلیقه‌های مختلف را پوشش می‌دهد. در این مطلب همه چیز راجع به صندلی اپن، ارتفاع و نکات مهم دیگر که باید قبل از خرید به آنها دقت کنید را بررسی خواهیم کرد. با انواع صندلی‌های اپن آشنا می‌شویم تا انتخابی دقیق تر داشته باشیم. هم چنین تاریخچه‌ی حضور این صندلی‌ها در آشپزخانه‌های ما ایرانیان را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با افزایش اطلاعات خود خریدی دقیق، کارآمد و با توجه به بودجه و نیازهای خود اقتصادی داشته باشید.

صندلی اپن چیست؟

صندلی اپن در واقع نوعی صندلی بلند است و معمولا یک تکیه‌گاه برای پا نیز دارد تا نشستن بر روی آن راحت‌تر شود. ارتفاع و باریک بودن صندلی اپن، آنها را برای استفاده در کنار اپن آشپزخانه که ارتفاع بیشتری نسبت به میز غذاخوری و میزهای دیگر دارد، مناسب کرده است.
انواع مخلتف صندلی اپن با متریال متفاوت و مدل‌ها و شکل‌های متنوع وجود دارد که می‌تواند هرگونه سلیقه را پوشش دهد و با انواع دکوراسیون داخلی خانه اصطلاحا ست شود. اغلب صندلی اپن‌ها از جنس فلز یا چوب ساخته شده‌اند و نشیمن‌گاهی چرمی، پارچه‌ای یا از جنسی دیگر دارند. از صندلی‌های اپن ساده و چوبی گرفته تا مدل‌های پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر با متریال‌های متفاوت و امکاناتی مانند تنظیم ارتفاع در بازار مبلمان وجود دارد.
برخی از این صندلی‌ها پشتی ندارند و برخی دیگر بخشی برای تکیه دادن دارند. ارتفاع میانگین و معمول این صندلی‌ها 60 تا 70 سانتی متر است. ارتفاع صندلی‌های غذاخوری معمولا 46 سانتی متر است.
پیش از اینکه از اپن آشپزخانه به عنوان یک میز استفاده کنیم، شاید تنها کاربردش رساندن لوازم از آشپزخانه به هال بود. اما ارتفاع این میز بلندتر از میزهای دیگر درون خانه شده است و معمولا بین 80 تا 100 سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد.
میزی با این ارتفاع بدون شک به یک صندلی مخصوص نیز احتیاج خواهد داشت. صندلی‌ای که به صندلی اپن معروف شد. برای داشتن احساس راحتی در هنگام استفاده از یک میز، لازم است تا بین نشیمن و سطح میز حدود 30 سانتی متر اختلاف ارتفاع وجود داشته باشد. ارتفاع 46 سانتی متری صندلی‌های غذاخوری، نمی‌تواند راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد. هم چنین، صندلی‌های معمول عرض زیادی نیز دارند و نمی‌توان تعدادی از آنها را در کنار یکدیگر قرار داد و فضای زیادی نیز اشغال نکرد.

نکات مهم در خرید صندلی اپن

پیش از هر اقدامی برای خرید صندلی اپن، ارتفاع اپن یا کانتر آشپزخانه را بررسی کنید. اگر کانتر آشپزخانه شما 80 تا 90 سانتی متر است، انتخاب صندلی اپن با ارتفاع 60 سانتی متر می‌تواند مناسب باشد. اگر کانتر آشپزخانه بیش از 100 سانتی متر از زمین ارتفاع دارد، صندلی اپن با ارتفاع 70 سانتی متر گزینه مناسب خواهد بود. همچنین، فراموش نکنید حتما روی صندلی بنشینید و کمی تکان‌های معمول بخورید. صندلی اپن ارتفاع زیادی دارد و پاهای شما نیز روی تکیه‌گاه است. به همین دلیل ممکن است در برقرای تعادل به مشکل برخورید. همیشه در انتخاب انواع صندلی و مبلمان، راحتی را اولویت اول خود قرار دهید.

هماهنگی سبک صندلی اپن با وسایل خانه

بدون شک اگر تمام مبلمان و دکوراسیون خانه شما از جنس چوب، طرح چوب و پارچه‌های رنگی است، انتخاب صندلی اپن فلزی با نشیمن چرمی مشکی رنگ هماهنگی لازم با لوازم منزل را ندارد. اما برای مثال آشپزخانه ای با کف پارکت و کابینت‌های های‌گلاس طرح چوب زمینه مناسبی برای استفاده از یک صندلی اپن چوبی را دارند.

قیمت صندلی اپن

برای هر خرید هوشمندانه‌ای بررسی قیمت‌ها و نمونه‌های مشابه در بازار اهمیت زیادی دارد تا دچار اشتباه نشویم و هزینه‌ای بیشتر از ارزش واقعی یک کالا را پرداخت نکنیم. متناسب با بودجه خود اقدام کنید و در نظر داشته باشید جنس چوب یا فلز استفاده شده، ویژگی‌های مختلف مانند تنظیم ارتفاع و جنس پارچه نشیمنگاه می‌تواند بر قیمت تاثیرگزار باشد.

تکیه‌گاه مخصوص پا

با توجه به اینکه شما در ارتفاع 60 یا 70 سانتی متری سطح زمین خواهید نشست، به احتمال زیاد به سختی بتوانید پای خود را بر روی زمین بگذارید. پس انتخاب صندلی اپن که قسمتی برای تکیه‌گاه پای شما داشته باشد ضروری به نظر می‌رسد. این بخش احساس راحتی را به شما هدیه خواهد کرد.

پشتی صندلی اپن

برخی افراد ترجیح می‌دهند تا از صندلی‌های اپن بدون پشتی استفاده کنند، اما فراموش نکنید داشتن یک تکیه‌گاه حتی کوتاه برای کمر می‌تواند احساس راحتی بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد.

نشیمنگاه صندلی

حتما در هنگام انتخاب به جنس و راحتی نشیمن‌گاه خود توجه کنید. شما قرار است ساعت‌ها بر روی این صندلی بنشینید و راحتی آن بیش از هر چیزی اهمیت خواهد داشت. یک نشیمن خوب نه خیلی نرم است که خیلی زود شکل خود را از دست دهد و نه خیلی سفت که ممکن است به کمر شما آسیب برساند.

انواع صندلی اپن

در دنیای متنوع امروزی، انتخاب‌های بسیاری برای هر خریدی وجود دارد. این تنوع می‌تواند گیج‌کننده نیز باشد، پس به یک دسته‌بندی مناسب برای محصولات و درک نیازهای خود و ویژگی‌های هر دسته احتیاج خواهیم داشت. صندلی‌های اپن انواع مختلفی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

صندلی اپن فلزی

همانطور که از نام این صندلی پیداست، متریال استفاده شده در ساخت آن از انواع فلزات است. با توجه به قابلیت تغییر شکل بالای فلزات، مدل‌ها و شکل‌های بسیار متنوعی از صندلی‌های فلزی اپن ساخته و تولید شده است. برخی از این صندلی‌های فلزی به صورت جک‌دار ساخته می‌شوند. با این ویژگی امکان تنظیم ارتفاع صندلی توسط شما وجود خواهد داشت. هرچند پیش از خرید صندلی، شما ارتفاع کانتر و نشیمن را بررسی کرده اید و با توجه به راهنمایی بالا صندلی اپن مناسب آشپزخانه خود را خریداری نموده اید، برخی افراد قد بلند و برخی نیز کوتاه تر از دیگران هستند و وجود یک صندلی اپن جک‌دار با قابلیت تنظیم ارتفاع این امکان را به آنها می‌دهد که ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنند و به راحتی مدنظر خود برسند.

صندلی اپن چوبی

سالهاست که چوب به عنوان متریالی قابل اعتماد برای ساخت و تولید انواع میز و صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود اینکه شما قرار نیست یک سوم روز را بر روی صندلی اپن بنشینید و نشستن بر روی این صندلی خیلی طول نمی‌کشد، راحتی مهم ترین فاکتور است. یک صندلی چوبی اپن با نشیمنی مناسب می‌تواند راحتی و آسایش شما را در هنگامی که بر روی آن می‌نشینید، تامین کند.

صندلی اپن پلاستیکی

صندلی اپن‌های ساخته شده از پلاستیک در طرح‌های بسیار متنوعی و رنگ‌بندی‌های مختلف در بازار میز و صندلی وجود دارند. این نوع صندلی‌ها دو مزیت اصلی دارند، اینکه بسیار اقتصادی هستند، با توجه به قیمت مناسب نیز طرح‌های بسیار فراوانی دارند. پلاستیک بسیار تغییر شکل‌پذیرتر از هر متریال دیگر استفاده شده در ساخت صندلی اپن است. قیمت مناسب و تنوع بسیار بالا می‌تواند هر خریداری را مجاب کند که حداقل یکبار این دسته‌بندی را بررسی کنند.

صندلی اپن حصیری

این صندلی‌ها معمولا بر روی پایه ای فلزی و جک‌دار تعبیه می‌شوند. صندلی‌های اپن حصیری قابلیت شستشو دارند و مناسب برای انواع دکوراسیون‌ها می‌شوند و به خوبی با باقی لوازم منزل هماهنگ می‌گردند. یک نشیمن که معمولا از جنس چرم نیز هست در مرکز آن قرار می‌گیرد و با تلفیق طراحی سنتی و مدرن، زیبایی خاصی به آشپزخانه شما می‌بخشد. اگر کابینت‌های MDF دارید و یا از طرح چوب در آشپزخانه خود استفاده کرده‌اید، صندلی حصیری مناسب شما خواهد بود.

صندلی اپن چرخشی

برخی از صندلی اپن‌ها یک ویژگی جالب دارند و آن هم اینکه نشیمن‌گاه آنها 360 درجه می‌چرخد. اما این ویژگی چه کارایی مثبتی دارد؟ بسیاری از افراد با صندلی ثابت این مشکل را دارند که هنگامی‌که به کانتر خیلی نزدیک می‌شوند برای پایین آمدن از صندلی به مشکل می‌خورند. همچنین، هنگام نشستن روی صندلی نیز با مشکلاتی مواجه می‌شوند. اگر نشیمن صندلی شما قابلیت چرخش 360 درجه داشته باشد، احساس راحتی بیشتری نیز خواهید داشت. البته این ویژگی می‌تواند قیمت صندلی را مقداری بالا ببرد که باید بررسی کنید که با بودجه شما هم‌خوانی داشته باشد.

تاریخچه صندلی اپن

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که صندلی اپن چگونه وارد فرهنگ ما ایرانی‌ها شد؟ اصلا از کی آشپزخانه‌های ما مدرن و اصطلاحا اپن شد؟
اینگونه آشپزخانه‌ها حالا دیگر به پیش فرضی در ساخت انواع ساختمان‌ها تبدیل شده و با فرهنگ مردم نیز در هم تنیده شده است. چندی پیش روزنامه هفت صبح برای یافتن جواب سوالات بالا به گفت‌و‌گو با چند مهندس معمار پرداخت و از تاریخچه اپن شدن آشپزخانه‌های ما ایرانیها از آنها پرسید.
مهندسان مذکور در پاسخ به این پرسش همگی اعتقاد داشتند که در دوره‌ی قاجار بود که اولین نشانه‌های حضور آشپزخانه مدرن در ایران دیده شد، چرا که در همین دوره بود که معماری غرب در حال نفوذ به کشورمان بود. در حقیقت، با رفتن شاه‌های قاجار به فرنگ و شگفت‌زدگی آنها از دیدن معماری غرب و هم زمان شدن این واقعه با اختراع دوربین عکاسی، سناریویی جالب می‌سازد. شاه‌های قاجار از معماری غرب عکس می‌گیرند و برای معماران داخلی همراه خود می‌آورند و از آنها می‌خواهند تا از روی این عکس‌ها الگوبرداری کنند.
در ادامه تحقیق این روزنامه آمده است: به این سبک از معماری، معماری کارت پستالی گفتند و از آنجایی که بیشتر عکس‌ها از بیرون خانه‌ها گرفته می‌شد، تغییرات فقط در نمای ساختمان‌ها قابل مشاهده بود و هنوز معماری غربی به داخل خانه‌ها نفوذ نکرده بود. اما طولی نکشید و در دوره پهلوی اول، این سبک وارد خانه‌های مردم ما نیز شد. اگر در خیابان‎هایی مانند ویلا یا میادینی مانند فردوسی قدم بزنید و به خانه‌های قدیمی دقت کنید، ساختمان‌هایی با دو، سه طبقه به همراه ایوان‌های بزرگ را می‌بینید که حاصل ورود سبک جدید معماری در اواخر زمان پهلوی اول و اوایل پهلوی دوم به ایران می‌باشند.
اما نکته اینجاست که حتی دوران پهلوی را نمی‌توان آغاز ورود آشپزخانه اپن به خانه‌های مردم ما دانست، حتی معماران نیز در این باره اختلاف نظر دارند، هر کدام دوره‌ی متفاوتی را نقطه آغاز این ماجرا می‌دانند. در مجموع می‌توان گفت پس از پایان جنگ تحمیلی، آغاز بازسازی خانه‌ها توسط مردم منجر شد که به شیوه‌های نوین معماری علاقه نشان دهند و در همین زمان بود که رفته رفته آشپزخانه‌های مدرن اپن جای آشپزخانه‌های سنتی را گرفت.
مردمی که سرگرم بازسازی خانه‌های خود بودند، به خوبی می‌دانستند که باید از فضای کمی که در اختیار دارند بیشترین استفاده را بکنند، در همین دوره بود که پای آشپزخانه اپن به خانه‌های ما ایرانیان گشوده شد.
چند سالی است که سبک زندگی مردم نیاز تازه‌ای پیدا کرد. صندلی‌هایی که در کنار کانتر، پیشخوان، اوپن یا هرچیز دیگری که اسمش را بگذارید قرار بگیرند و بتوان برای صرف غذا روی اوپن از آنها استفاده کرد. صندلی اوپن! صندلی مناسب برای ارتفاع زیاد اپن و در عین حال کم‌جا برای صرفه‌جویی در استفاده از فضای محیط آشپزخانه‌های کوچک امروزی.
واحد تحقیق و توسعه لیدوما
واحد توسعه و تحقیق لیدوما
حساب کاربری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

پشتیبانی آنلاین لیدوما 

× لطفا تماس بگیرید 09198349276