فروش عمده

جشنواره بهاری لیدوما
تا 30% تخفیف تا عید سعید غدیر خم همراه با ارسال رایگان

جشنواره بهاری لیدوما

تا 30% تخفیف تا عید سعید غدیر خم همراه با ارسال رایگان

هر آنچه که در رابطه با مکانیزم صندلی اداری باید بدانید

مکانیزم صندلی اداری

مکانیزم صندلی اداری یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین قطعات صندلی اداری به شمار می‌رود. مکانیزم‌ها به حدی مهم هستند که طول عمر و نیز کیفیت یک صندلی اداری به آن بستگی دارد. پس همواره در زمان خرید صندلی اداری به مکانیزم‌های صندلی اداری توجه داشته باشید و مکانیزم‌ها را به خوبی بشناسید. در این مقاله برای این که بتوانید به خوبی با مکانیزم‌های صندلی اداری آشنا شوید، به بررسی مکانیزم‌ها پرداخته و هر یک از آن‌ها را به صورت مختصر خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

فعرست مطالب

مکانیزم‌ صندلی اداری چیست؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که وقتی روی صندلی نشسته‌اید بخواهید صندلی را در راحت‌ترین حالت ممکن قرار دهید. راحت‌ترین حالت ممکن آن تنظیماتی است که در آن بدن در بهترین حالت خود قرار دارد و می‌توانید با تمرکز بالاتری کارهای خود را انجام دهید. برای همین هم بسیاری از کارمندان از صندلی‌های ارگونومیک در محیط کاری خود استفاده می‌کنند. مکانیزم‌ها یکی از قطعات مهمی هستند که تاثیر مستقیمی بر روی ارگونومی صندلی اداری دارند.

مکانیزم یک قطعه بزرگ است که خود از چندین قطعه کوچک تشکیل شده است. این قطعه به راحتی کاربران در زمان نشستن بر روی صندلی کمک خواهد کرد. به کمک این قطعه است که می‌توانید صندلی را متناسب با راحتی خود تنظیم کنید. حال در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به کاربرد این قطعه بپردازیم.

کاربرد مکانیزم‌های صندلی اداری

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم مکانیزم از جمله قطعاتی است که تاثیر مستقیمی را بر روی راحتی شخص دارد. این قطعه کاربردهای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد. یکی از کاربردهای اصلی این قطعه اتصال میان بخش نشیمن و جک صندلی است. یکی دیگر از کاربردهای آن بالا و پایین کردن جک به منظور تنظیم نشیمن است. علاوه بر این این قطعه بر روی برقراری حرکتی دورانی و نیز خطی صندلی تاثیرگذار است.

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم کاربرد صندلی اداری در محیط کار بیشتر از این است و به واسطه قطعه مکانیزم صندلی اداری امکان تغییر دادن زاویه پشتی و نشیمن صندلی نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که در برخی از صندلی‌ها این تغییرات به صورت همزمان است و در برخی به صورت مستقل از یکدیگر است.

معرفی انواع مکانیزم‌های صندلی اداری

در یک صندلی اداری باید هماهنگی میان تمامی قطعات موجود در صندلی برقرار گردد. در صورتی که تمامی قطعات با یکدیگر هماهنگ نباشند؛ راحتی را برای فرد به ارمغان نخواهند آورد. به عنوان مثال اگر پایه صندلی چرخ دار کیفیت خوبی نداشته باشد، کل کیفیت صندلی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

این قضیه در مورد مکانیزم صندلی اداری نیز صدق می‌کند و مکانیزم نیز در کیفیت‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شوند. هر یک از این مکانیزم‌ها ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی دارند. پس همواره در زمان خرید یک صندلی اداری باید به مکانیزم صندلی اداری نیز توجه کافی داشته باشید.

نحوه عملکرد مکانیزم‌های صندلی اداری

همانطور که به آن اشاره کردیم مکانیزم‌ها دارای تنوع بسیاری هستند و هر یک نحوه عمل متفاوتی با دیگری دارد. به عنوان مثال برخی از مکانیزم‌ها مربوط به تنظیم ارتفاع هستند، برخی مربوط به تنظیم پشتی صندلی و برخی مربوط به چرخش؛ به صورت کلی می‌توان گفت که هر چقدر مکانیزم به کار رفته در صندلی آپشن‌های بیشتری داشته باشد، صندلی اداری استاندارد تری را شاهد خواهیم بود.

با توجه به این مسائل، حال در این بخش با ما همراه باشید تا به برخی از مهمترین این مکانیزم‌ها اشاره کنیم و هر یک را به صورت مختصر توضیح دهیم.

  • مکانیزم L

مکانیزم صندلی اداری L یکی از ساده‌ترین انواع مکانیزم به شمار می‌رود. این مکانیزم بیشتر برای صندلی‌های معمولی که در خانه و یا ادارات به کار می‌روند استفاده می‌شود. از جمله خصوصیات این مکانیزم می‌توان به ثابت بودن قسمت نشیمن و نیز بازگشت پشتی صندلی به وضعیت ابتدایی خود به کمک یک فنر اشاره کرد. به صورت کلی می‌توان گفت که در این مکانیزم تنها قسمتی که متحرک است، پشتی صندلی است و بقیه قسمت‌ها به صورت ثابت هستند.

  • مکانیزم تیلت (Tilt mechanism)

یکی از پراستفاده ترین مکانیزم‌ها در صندلی‌های اداری مکانیزم تیلت است. در این مکانیزم قسمت نشیمن و پشتی صندلی با یکدیگر حرکت می‌کنند. به بیان ساده هر چقدر پشتی صندلی را به عقب فشار دهید، قسمت نشیمن نیز به همان اندازه به عقب حرکت می‌کند. این مکانیزم را با نام‌های دیگری همچون مکانیزم بدون تسمه و یا بدون براکت نیز می‌شناسند.

  • مکانیزم سینکرون (Synchronous mechanism)

مکانیزم سینکرون از جمله مکانیزم‌هایی است که اگر به جای مکانیزم تیلت در صندلی‌های اداری به کار برده شود؛ راحتی صندلی اداری را چندین برابر خواهد کرد. این مکانیزم از جمله مکانیزم‌های پرکاربرد است که ویژگی‌های منحصر به فرد بسیاری دارد. در ادامه به برخی از این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مدل مکانیزم این است که پشتی صندلی و قسمت نشیمن به صورت مستقل از یکدیگر حرکت می‌کنند که این مسئله راحتی بیشتری را برای افراد به همراه خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که حرکت مستقل بخش نشیمن و پشتی به این معنی نیست که آزادی حرکتی بالایی دارند؛ بلکه به معنی مستقل و هماهنگ بودن است.

  • مکانیزم غیر موازی (Non-parallel mechanism)

در مکانیزم غیرموازی پشتی صندلی و نیز قسمت نشیمن به صورت مستقل از یکدیگر قابل تنظیم هستند و کاملا متفاوت با مکانیزم تیلت است. این قابلیت به کاربر این امکان را خواهد داد تا که بتواند نوع نشستن خود را به صورت دلخواه تنظیم کند و راحتی را برای خود به ارمغان آورند.

  • مکانیزم زانویی (Knee mechanism)

این نوع مکانیزم دقیقا در زیر نشیمن و در بخش زانویی نصب می‌شود و به همین دلیل نیز با این اسم نامگذاری شده است. این نوع مکانیزم بیشتر در صندلی‌های مدیریتی به کار می‌رود. این نوع مکانیزم صندلی اداری، راحتی را برای کاربر به ارمغان خواهد آورد؛ زیرا محور دوران در آن به گونه‌ای است که دوران بسیار راحت است.

  • مکانیزم کلاچی (Clutch mechanism)

مکانیزم صندلی اداری کلاچی همانطور که از نامش مشخص است؛ نحوه عملی شبیه به کلاچ ماشین دارد. این مدل مکانیزم در صندلی‌های اداری به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع سیستم کاربر به کمک یک اهرم به پشتی صندلی فشار مورد نظر را وارد خواهد کرد.

  • مکانیزم اسلاید (Slide mechanism)

مکانیزم اسلاید بیشتر برای آن دسته از کارمندانی کاربرد دارد که به صورت جمعی از یک صندلی استفاده می‎کنند. به کمک مکانیزم اسلاید استفاده از صندلی به مراتب راحت‌تر خواهد بود. مکانیزم صندلی اداری اسلایدی به این صورت است که نشیمن صندلی را برحسب قد افراد می‌توان تنظیم کرد و همه قادر به استفاده از آن خواهند بود.

  • مکانیزم خودتنظیمی (Self-regulatory mechanism)

مکانیزم صندلی اداری خودتنظیمی یکی از جدیدترین مکانیزم‌های موجود است که در مقایسه با سایر انواع مکانیزم ظاهری به مراتب شیک‌تر را به صندلی خواهد داد. دلیل این سخن نیز این است که در این مدل صندلی دیگر خبری از فنر تنظیم دستی نیست و مجموعه‌ای از فنر در مکانیزم صندلی اداری به کار رفته است. نحوه عمل بدین صورت است که وقتی کاربر بر روی صندلی می‌نشیند فنرها وزن و فشار وارد شده را تشخیص داده و در حالت ایده‌آل قرار و متناسب با فرد قرار می‌گیرند.

اجزای مکانیزم صندلی اداری

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز به آن اشاره کردیم یکی از اصلی‌ترین وظایف مکانیزم، اتصال بدنه اصلی به جک و چرخ است؛ اما این بخش وظایف دیگری را نیز دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اهرم جک: تمامی مکانیزم‌ها دارای یک اهرم جک هستند که برای تنظیم ارتفاع از آن استفاده می‌شود.

بخش استکانی: زمانی که بر روی صندلی نشسته و به صندلی تکیه می‌دهید؛ این بخش استکانی است که روان بودن و راحتی پشتی را تامین می‌کند.

اهرم قفل زاویه: بعد از این که صندلی را در بهترین حالت خود تنظیم می‌کنید، این اهرم قفل زاویه است که صندلی را در حالت مورد نظر ثابت نگه می‌دارد.

مواردی که تا به اینجای مقاله به آن‌ها اشاره کردیم و موارد ذکر شده در این بخش از جمله نکات خرید صندلی اداری هستند که با رعایت آن‌ها می‌توانید بهترین صندلی را متناسب با نیازهای خود خریداری کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با مکانیزم صندلی اداری آشنا کنیم و به بررسی برخی از انواع مکانیزم بپردازیم. همانطور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، مکانیزم‌ها نقش بسیار مهمی در راحتی یک صندلی دارند و در صورت نبود مکانیزم در هنگام نشستن بر روی صندلی حس خوبی نداشتید. به صورت کلی از مکانیزم‌های بسیاری در صندلی‌های اداری استفاده می‌شود که از جمله این موارد می‌توان به مکانیزم تیلت و سینکرون اشاره کرد.

همواره در زمان خرید صندلی اداری به مکانیزمی که در آن صندلی به کار رفته است توجه داشته باشید و بهترین گزینه را متناسب با راحتی خود انتخاب کنید. در حال حاضر بهترین مکانیزمی که در صندلی‌های اداری به کار می‌رود مکانیزم سینکرون است؛ اما به احتمال زیاد رفته رفته مکانیزم خودتنظیمی جای سایر مکانیزم‌ها را در صندلی‌های اداری خواهد گرفت.

                                                              واحد تحقیق و توسعه: فروشگاه لیدوما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *