فروش عمده

جشنواره بهاری لیدوما
تا 30% تخفیف تا عید سعید غدیر خم همراه با ارسال رایگان

جشنواره بهاری لیدوما

تا 30% تخفیف تا عید سعید غدیر خم همراه با ارسال رایگان

تمیز کردن صندلی اداری + نکات طلایی

نکات تمیز کردن صندلی اداری

صندلی اداری از جمله مواردی است که اگر به صورت منظم و صحیح نگهداری شود، طول عمر آن به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که تمیز کردن تمامی صندلی‌های اداری به مانند یکدیگر نیست؛ چرا که صندلی‌ها و مبلمان اداری با متریال‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند؛ برای همین نیز باید از نحوه نگهداری آن آگاهی کسب کنید و سپس اقدام به تمیز کردن صندلی اداری خود کنید. به همین منظور نیز در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با چگونگی نگهداری از صندلی اداری و راه کارهای تمیز کردن صندلی اداری آشنا کنیم تا که بتوانید طول عمر صندلی اداری خود را به مراتب بیشتر کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی را در این خصوص خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

فهرست مطالب

چرا صندلی اداری به تمیز کردن نیاز دارد؟

صندلی اداری از جمله مواردی است که به صورت روزانه و مداوم از آن استفاده می‌شود و در طول روز ممکن است ذرات گرد و غبار، خاک و آلودگی‌های محیطی بر روی آن قرار گیرد. این قبیل موارد می‌تواند صندلی اداری را آلوده کرده و به همین دلیل نیز صندلی اداری به نظافت مداوم نیاز دارد؛ دلیل این سخن نیز این است که در صورتی که پوست شما همواره در معرض آلودگی قرار گیرد ممکن است شما را دچار مریضی‌های باکتریایی و ویروسی کند.

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم یکی دیگر از دلایلی که نشان می‌دهد صندلی به نظافت نیاز دارد این است که ما به واسطه این کار می‌توانیم در هزینه‌های خود صرفه جویی کنیم؛ چرا که به واسطه نگهداری و تمیز کردن مداوم صندلی می‌توانیم صندلی اداری خود را به مانند روز اول نگهداری کرده و طول عمر آن را افزایش دهیم. در غیر اینصورت باید به خرید صندلی اداری جدید بپردازید. حال در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن صندلی اداری آشنا کنیم.

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن صندلی اداری

برای تمیز کردن صندلی اداری به یکسری لوازم نیاز خواهد بود که در این بخش به برخی از مهمترین این موارد اشاره خواهیم کرد.

1. اسپری تمیز کننده

یکی از مهمترین لوازمی که برای تمیزکاری به آن نیاز خواهید داشت، اسپری تمیز کننده است؛ از اسپری تمیز کننده می‌توانید برای تمیز کردن انواع لکه و آلودگی استفاده کنید. اسپری‌های تمیز کننده قابلیت از بین بردن آلودگی‌هایی به مانند لکه‌های چربی و چرک را دارند و برای تمیز کاری بسیار مناسب هستند.

2. دستمال پارچه‌ای

در زمان تمیز کردن صندلی اداری به یک دستمال نیاز خواهید داشت تا که به کمک آن بتوانید آلودگی‌ها را از روی سطوح پاک کنید. این که تاکید داریم که از پارچه نرم استفاده کنید به این دلیل است که اگر پارچه زبر برای این کار استفاده کنید امکان آسیب زدن به متریال صندلی وجود دارد.

3. دستکش محافظ

همیشه در زمان تمیزکاری از دستکش محافظ استفاده کنید؛ زیرا برخورد مواد شیمیایی و شوینده به پوست عوارض جانبی بسیاری را به همراه خواهد داشت.

4. برس نرم

همانطور که می‌دانید صندلی دارای نقاطی است که امکان دسترسی به آن وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد خیلی سخت می‌توان اقدام به تمیز کردن آن نمود. به همین دلیل در زمان تمیزکاری صندلی اداری همیشه یک برس نرم را به همراه داشته باشید تا که بتوانید نقاط آلوده به مانند درزها و زوایای صندلی را به خوبی تمیز کنید.

5. جاروبرقی

در مرحله آخر تمیز کاری می‌توانید به عنوان مرحله پایانی از جارو برقی برای تمیز کردن صندلی اداری استفاده کنید و آلودگی‌های به جا مانده را به کمک آن از بین ببرید. به کمک مواردی که در این بخش به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانید به صورت مداوم و منظم صندلی اداری خود را تمیز کنید و به کمک این کار طول عمر صندلی اداری خود را بیشتر کنید. البته همواره در زمان تمیزکاری به متریال صندلی اداری توجه داشته باشید و تمیزکاری را طوری انجام دهید که به متریال صندلی آسیبی وارد نشود.

نحوه تمیز کردن انواع صندلی اداری

اگر از جمله افرادی هستید که به تازگی صندلی اداری خریداری کرده‌اید، بهتر است که به صورت منظم اقدام به تمیز کردن صندلی خود کنید تا که بتوانید برای مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنید. برای تمیز کردن صندلی اداری به یکسری لوازم نیاز خواهید داشت که در بخش قبلی به برخی از مهمترین این موارد اشاره کردیم. حال در این بخش با ما همراه باشید تا نحوه تمیز کردن برخی از انواع صندلی اداری را خدمت شما عزیزان شرح دهیم.

نحوه تمیز کردن صندلی اداری پارچه‌ای

تمیز کردن صندلی نیاز به نظافت زود به زود ندارد و تمیز کردن حداقل دو بار در سال برای نگهداری صندلی کفایت می‌کند. از آنجایی که این نوع صندلی به صورت روزانه و طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، در زمان تمیز کاری باید به صورت عمیق اقدام به از بین بردن آلودگی‌ها کنید. یکی از مواردی که می‌توانید در صورت در دسترس نبودن مایع شوینده از آن استفاده کنید؛ جوش شیرین است.

جوش شیرین یک ماده ارزان قیمت است که به راحتی می‌تواند آلودگی را از روی صندلی اداری پارچه‌ای پاک کند. برای این کار تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری از جوش شیرین را بر روی یک پارچه نرم ریخته و سپس روی پارچه صندلی اداری بمالید. بعد از این مرحله اجازه دهید که جوش شیرین برای چند ساعت بر روی صندلی باقی بماند و سپس به کمک یک پارچه تمیز آن را پاک کنید تا آلودگی‌ها به صورت کامل از بین بروند. در مرحله پایانی نیز می‌توانید آلودگی‌های به جا مانده را به کمک جاروبرقی از بین ببرید.

نحوه تمیز کردن صندلی اداری پلاستیکی

از آنجایی که پلاستیک به مواد شوینده حساس نیست، شما عزیزان برای شستن صندلی اداری پلاستیکی کار سختی را نخواهید داشت و می‌توانید با راه کارهای ساده صندلی اداری پلاستیکی خود را تمیز کنید. البته لازم به ذکر است که این عدم حساسیت تنها زمانی است که آلودگی به صورت سطحی باشد؛ اما اگر آلودگی شدید باشد ممکن است به صورت لکه بر روی صندلی پلاستیکی باقی بماند؛ برای تمیز کردن لکه‌های سخت می‌توانید از پاک کننده‌های قوی استفاده کنید. در ادامه به یکی از راه‌کارها جهت تمیز کردن صندلی اداری پلاستیکی اشاره خواهیم کرد.

یکی از راه کارهای ساده‌ای که برای تمیز کردن صندلی اداری پلاستیکی می‌توانید از آن استفاده کنید، تمیز کردن صندلی اداری با صابون و پارچه است. برای این کار ابتدا با یک پارچه تمیز آغشته به صابون سطح مورد نظر را بسابید و سپس با یک دستمال دیگر اقدام به پاک کردن آن کنید. تنها در صورتی از مواد شوینده قوی استفاده کنید که لکه سخت باشد؛ زیرا مایع شوینده بعد از مدتی رنگ پلاستیک را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس همواره سعی کنید از مواد طبیعی برای شستشو استفاده کنید و در صورت اجبار از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.

تفاوت شستشوی صندلی اداری و مبلمان اداری

این مسئله کاملا صحیح است که شستن صندلی اداری و مبلمان اداری هر دو به منظور تمیز کردن و زدودن آلودگی انجام می‌شود؛ اما روش‌های تمیز کردن صندلی و مبلمان اداری با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به تفاوت شستشوی این دو خواهیم پرداخت.

1. نوع مواد مصرفی برای شستشو

همانطور که می‌دانید برای تولید صندلی اداری از متریال‌هایی به مانند پارچه، چرم و پلاستیک استفاده می‌شود؛ چنین متریالی برای تمیز شدن نیاز به مواد شوینده ملایم دارد؛ اما این قضیه در مورد مبلمان اداری صدق نمی‌کند و برای شستشوی مبلمان اداری نیاز به یکسری مواد شیمیایی خاص است. محصولاتی که برای شستشوی مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا مواد مرطوب کننده و براق کننده را در داخل خود دارند و به زیبایی بیشتر چوب و فلز کمک خواهند کرد.

2. زمان تمیز کردن

صندلی‌های اداری از آنجایی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند نیاز به تمیز کاری به صورت روزانه دارند؛ زیرا زمانی که از یک وسیله به صورت روزانه استفاده شود؛ میزان تجمع آلودگی بر روی آن به مراتب بالاتر خواهد رفت. اما از آنجایی که مبلمان اداری کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ نیاز به تمیز کردن زود به زود ندارند و سه الی چهار ماه یکبار تمیز شدن برای آن‌ها کفایت می‌کند.

3. روش تمیز کردن

به صورت کلی برای تمیز کردن صندلی اداری از روش‌های ساده و آسانی استفاده می‌شود که از جمله این روش‌ها می‌توان به تمیز کردن صندلی اداری به کمک دستمال مرطوب و یا اسپری تمیز کننده اشاره کرد. در مورد مبلمان اداری برای تمیز کردن نیاز به روش‌های به مراتب سخت‌تری است و باید تمیز کاری به گونه‌ای صورت گیرد که آسیبی به بافت چوبی مبل وارد نشود.

4. تجهیزات مورد نیاز

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم یکی دیگر از تفاوت‌های میان شستشوی مبلمان اداری و صندلی اداری این است که برای شستشوی مبلمان اداری به تجهیزات بیشتری نیاز خواهد بود؛ به عنوان مثال برای تمیز کردن مبلمان به براق کننده و پولیش‌های مخصوص نیاز است در صورتی که برای شستشوی صندلی اداری تنها به یک دستمال، برس و ماده شوینده ملایم نیاز است.

پس با توجه به مواردی که در این بخش به آن‌ها اشاره کردیم می‌توان گفت که تمیزکاری صندلی اداری و مبلمان اداری کاملا با یکدیگر متفاوت است و نباید موادی که برای تمیز کردن مبلمان اداری استفاده می‌شود را برای صندلی اداری به کار برد؛ زیرا این کار آسیب‌های جبران ناپذیری را به بافت صندلی اداری وارد خواهد کرد.

چگونه از صندلی اداری خود برای دوام بیشتر محافظت کنیم؟

1. استفاده درست از صندلی اداری

یکی از مهمترین مواردی که برای دوام بیشتر صندلی باید به آن توجه داشته باشید؛ استفاده درست و مناسب از صندلی اداری است. هر چقدر میزان استفاده و نحوه استفاده از صندلی اداری درست‌تر باشد؛ طول عمر صندلی نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. البته لازم به ذکر است که جنس و متریالی که برای تولید صندلی اداری از آن استفاده می‌شود نیز تاثیر بسزایی را بر روی طول عمر یک صندلی دارد. همواره سعی کنید صندلی اداری خود را در جایی قرار دهید که از اصابت نور مستقیم خورشید به آن جلوگیری شود.

2. تمیز کردن صندلی اداری به صورت منظم

یکی دیگر از مواردی که برای نگهداری و داوم بیشتر صندلی باید به خاطر داشته باشید، تمیز کردن مداوم و منظم صندلی اداری است. همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم برای هر متریالی یک شیوه خاص تمیز کاری وجود دارد که مطابق با آن باید اقدام به تمیز کردن صندلی اداری کنید. استفاده از جاروبرقی برای از بین بردن آلودگی‌ها گزینه مناسبی است، اما همواره توجه داشته باشید که میزان مکش مناسب باشد تا آسیبی به بافت صندلی اداری وارد نشود. بعد از حذف کردن آلودگی‌ها به کمک مواد شوینده، حتما سطوح مورد نظر را به صورت کامل خشک کنید؛ این کار از تجمع باکتری‌ها جلوگیری خواهد کرد.

3. مراقب چرخ‌های صندلی باشید!

یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که در صندلی اداری وجود دارد؛ چرخ‌های صندلی است. چرخ‌های صندلی با گذشت زمان ممکن است دچار آلودگی شوند و حرکت آن‌ها با اختلال مواجه گردد، در چنین شرایط در صورت استفاده از صندلی بعد از مدت کوتاهی چرخ‌ها دچار آسیب خواهند شد و صندلی دیگر غیر قابل استفاده خواهد شد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی می‌توانید به کمک نیروی مکش جاروبرقی، داخل چرخ‌ها را تمیز کنید و آلودگی‌های موجود را از بین ببرید.

4. تعویض قطعات فرسوده

این یک امر طبیعی است که بعد از چند سال استفاده از یک صندلی اداری برخی از قطعات آن با مشکل مواجه شود؛ در چنین شرایطی می‌توانید قطعات آسیب دیده را تعمیر و یا تعویض کنید. برخی از قطعاتی که ممکن است بعد از مدتی استفاده دچار آسیب شوند عبارتند از دسته‌های صندلی، کاستورها و لوازم داخلی. 

5. تمیز کردن قطعات داخلی

بسیاری از افراد در زمان تمیز کردن صندلی تنها به قطعات بیرونی صندلی اداری اهمیت می‌دهند زیرا تنها قسمتی که در معرض دید است، قسمت بیرونی می‌باشد؛ اما به یاد داشته باشید که صندلی‌های اداری دارای قطعات داخلی هستند که ممکن است بعد از مدتی آلوده شده و اثر ابتدایی خود را از دست بدهند. تمیز کردن قطعات داخلی به شما عزیزان این تضمین را خواهد داد که صندلی اداری به مانند روز اول همچنان به درستی کار خواهد کرد. 

6. تعویض سیلندر گاز صندلی اداری

یکی دیگر از مواردی که منجر به افزایش طول عمر صندلی اداری شما خواهد شد؛ تعویض سیلندر صندلی است. سیلندر صندلی در واقع همان قطعه‌ای است که در زمان نشستن فرد بر روی صندلی، صندلی به داخل فرو نرود. 

با رعایت مواردی که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانید طول عمر صندلی اداری خود را افزایش دهید و میزان هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهید. البته لازم به ذکر است که جنس و کیفیت صندلی که اقدام به خرید آن می‌کنید نیز در طول عمر صندلی بسیار تاثیرگذار است و در صورتی که جنس صندلی مناسب نباشد، رعایت این نکات نیز هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. 

لکه صندلی اداری را چگونه پاک کنیم؟

یکی از موارد مهمی که در نظافت باید به آن توجه داشته باشید از بین بردن لکه‌ها است. برای از بین بردن لکه‌ها راه کارهای مختلفی وجود دارد به عنوان مثال برای از بین بردن لکه جامد مثال خوراکی می‌توانید از دستمال کاغذی استفاده کنید. برای از بین بردن جای لکه نیز می‌توانید از مواد شوینده ملایم استفاده کنید تا هم لکه به صورت کامل از بین برود و هم آثاری از لکه بر روی صندلی اداری باقی نماند.

البته لازم به ذکر است که پاک کردن لکه‌هایی که به واسطه مواد مایع ایجاد شده‌اند؛ کمی پیچیده‌تر است؛ برای تمیز کردن این قبیل لکه‌ها باید از دستمال نم دار استفاده کنید؛ توجه داشته باشید که دستمال نم دار را خیلی بر روی محل لکه نمالید، زیرا این کار منجر به پخش شدن لکه خواهد شد. بهترین راه کار برای جلوگیری از چنین اتفاقی این است که از موادی به مانند جوش شیرین استفاده کنید تا بتوانید لکه‌ها را به صورت کامل از بین ببرید.

در پایان جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که هیچگاه در زمان تمیز کردن صندلی اداری از لوازم زبر استفاده نکنید؛ زیرا نه تنها کمکی به تمیز شدن صندلی اداری نخواهند کرد، بلکه به روکش صندلی نیز آسیب‌هایی را وارد خواهند کرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با نحوه تمیز کردن صندلی اداری آشنا کنیم و تمیز کردن آن را با تمیز کردن مبلمان اداری مقایسه کنیم. همان طور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، صندلی اداری از جمله ابزارهایی است که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از این رو نظافت آن بسیار مهم است. زیرا هم به بهداشت کمک کرده و هم طول عمر صندلی اداری را بالاتر خواهد برد. برای تمیز کردن صندلی اداری می‌توانید از جوش شیرین، دستمال مرطوب و یا شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که یکی از موارد مهم در طول عمر و کیفیت یک صندلی، جنس و متریال استفاده شده در زمان ساخت آن است. اگر متریالی که برای ساخت صندلی استفاده شده است؛ کیفیت خوبی نداشته باشد، هیچ یک از مواردی که در این مطلب به آن اشاره کردیم برای افزایش طول عمر صندلی کمک نخواهد کرد؛ پس همواره در زمان خرید بهترین و با کیفیت‌ترین صندلی اداری را برای خرید خود انتخاب کنید.

                                                              واحد تحقیق و توسعه: فروشگاه لیدوما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *